Okyanusu 9 günde geçti

İngiliz Alex Thomson, Atlantik Okyanusu'nu tek başına en kısa zamanda geçen denizci ünvanını aldı.

27.07.2012 - 13:15

Okyanusu 9 günde geçti

38 yaşındaki sporcu 17 Temmuz'da saat 20:09'da New York'dan yola çıktı ve Perşembe günü 18:17'de İngiltere'nin sahil kenti Plymouth'a ulaşarak yolculuğunu tamamladı.

2800 deniz millik yolculuğu 8 gün 22 saat 8 dakikada tamamlamayı başaran Thomson daha önceki rekoru yaklaşık 24 saatlik bir farkla geçti.

Denizcinin kırdığı rekorun Dünya Denizcilik Hız Rekorları Konseyi tarafından onaylanması gerekiyor.

Thomson'dan önce İsveçli denizci Bernhard Stamm 10 gün 55 dakika ve 19 saniye ile rekoru elinde bulunduruyordu.
'Egzersiz'

Thomson ''Uykusuzluk, kırılan araç gereçler ve sürekli kötü hava koşullarına maruz kalmak beni gerçekten bitirdi. Ancak rekoru bu kadar büyük bir farkla kırmış olmak gerçekten muhteşem bir his'' dedi.

Thomson bir sonraki amacının İngiltere'ye zamanında dönerek 2012 Londra Olimpiyatları'nda arkadaşı Sir Keith Mills'i desteklemek olduğunu söyledi.

Denizci, ''Olimpiyatlar'a yetişmek herzaman aklımdaydı ancak bunun mümkün olup olamayacağını bilmiyordum'' dedi.

Maceraperest sporcu, Atlantik Okyanusu'nu tek başına geçişinin sadece bir egzersiz olduğunu ve asıl hedefinin tüm dünyayı kapsayan Vendee Globe adlı yarışı kazanan ilk İngiliz olmak olduğunu açıkladı.

Thomson ''Bu rekor denemesi Vendee Globe yarışı öncesinde yaptığım bir egzersizdi. Bu deneme sayesinde büyük yarışta hissedeceğim baskıyı görebileceğimi düşündük ve gerçekten de bu deneyim bana çok şey kazandırdı'' dedi.

10 Kasım'da Fransa'da başlayacak olan Vendee Globe yarışında katılımcılar tek başlarına ve dışarıdan destek almadan yarışıyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...