Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, katıldığı bir televizyon programında açıklamalarda buldundu.

Erdoğan'ın konuşmasının gündemine yine 'terör' sorunu vardı.

Çözüm sürecine yönelik olarak BDP'yi eleştiren Erdoğan, "Siyasi uzantının hiçbir fonksiyonu yok, olay heralde yine İmralı'ya gidebilir" dedi.

Erdoğan, "Madem sen siyaset yapacaksın gel siyasetini yap. Meclis'te gel bu işlerin çözümüne yönelik ne yapmamız gerekiyor bunu söyle. Benim bakanlarım bunların eş başkanlarıyla defaatle görüştüler. Milli Birlik Kardeşlik Projesi esnasında da defaatle görüştüler. Ben görüştüm. Bütün bunları yapmamıza rağmen bir defa siyasi uzantılarının hiçbir fonksiyonu yok. Onlarla görüşmekten kaçmam ama yapabilecekleri, ellerinde kullanabilecekleri şu anda ne kozları var, ne de almış oldukları bir yetkileri var. Olay heralde yine İmralı'ya gidebilir" ifadelerini kullandı.

'OSLO OLMAZ, BAŞKA YER OLUR'
Oslo benzeri görüşmelerin tekrar yapılabileceğini ifade eden Erdoğan, "Oslo olmaz da başka bir yer olur. Eğer olması gerekiyorsa olur" dedi.

Erdoğan, ''Şu anda zamanlama meselesidir, yani her an olabilir. Aynı şey, yani yurt dışında da görüşmeler noktasında, bu da olabilir. Oslo olmaz da başka bir yer olur. Eğer olması gerekiyorsa olur. Bu adımları atarız. Ama tüm mesele nedir. Burada, milletimin, ülkemin ve o anaların akan gözyaşlarının dinmesine vesile olacaksa biz bunu yaparız" diye konuştu.

'KILÇDAROĞLU'NA RAĞMEN YAPARIZ'
Süreç içersindeki tavırları nedeniyle CHP lideri Kılıçdaroğlu ve MHP lideri Bahçeli'yi eleştiren Erdoğan, şu ifadeleri kullandı:

''Biz milletçe şu üzümü yiyelim, şu çözümü yakalayalım istiyoruz. Yaptığımız iş bu. Bunun için de risk alıyoruz. Bir şeylere rağmen bu adımı yapıyoruz ve bir şeylere rağmen de bunları yaptık. Şimdi yine yapılır mı Biz yine yaparız. Kılıçdaroğlu'na rağmen de yaparız, Sayın Bahçeli'ye rağmen de bunu yaparız.

Niye Milletimin burada menfaati varsa, ülkemin burada menfaati varsa, biz buna inanıyorsak bunun zamanlamasını yapar, tüm kurumlarımızla da değerlendirmeyi yapar ondan sonra adımı atarız.

'NE DEDİĞİ BELLİ DEĞİL'
Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, ''Öcalan'ın muhatap alınmasını içime sindiremiyorum'' sözlerini de değerlendirdi.

''Sayın Kılıçdaroğlu'nun nerede, ne zaman, ne dediği hiç belli olmuyor" diyen Erdoğan, şöyle devam etti: "Oslo'yla görüşmekten yana olduğunu, İmralı'da görüşmekten yana olduğunu söylüyor 'ama bunun içeriği önemli' diyor. İçeriği de herhalde onunla planlayacak halimiz yok. Bu konuda biz hükümet olarak bu görüşmeleri yapması gereken, çünkü biz aynı zamanda siyasetçiyiz.''

'ZAAFİYET İDDİASI ARAŞTIRILIYOR'
Başbakan Erdoğan, Bingöl'de askeri konvoya düzenlenen ve 10 askerin şehit olduğu terör saldırısıyla ilgili araştırma başlatıldığını söyledi.

Güvenlik zaafiyeti iddialarının doğru olduğuna yönelik bir açıklama yapan Erdoğan, şunları kaydetti: 

"Bakınız burada toplanma yerleri var, burada bu olay oluyor ve 3 tane uygulama gerekiyor. Bu yolculuk esnasında tabii ki burada 2-3 otobüs var, iki tanede midibüs var. 3 tedbir söz konusu, 1 yol eminyeti, 2 konvoy emniyeti, 3 yukarıdan bir helikopter olayı. Genelkurmay Başkanımız bu olayla ilgili araştırma başlattı. Yol emniyeti o güzergaha belirli aralıklarla askerin yerleştirilmesidir, konvoy emniyeti de burada işte kirpi dediğimiz araçlar ki bunlar mayınlara dayanıklı araçlardır bunlar önler arkada var, birde ortada karıştırıcı var dedikleri zırhlı var. Bunlar var ama ilk gelen bilgiye göre yol emniyetinde ki askerin olmadığına dair bana bilgi geldi."

Erdoğan dün ilk kez NTV ve Star TV ortak yayınında açıkladığı 'mahkumların eşleriyle buluşmasına olanak sağlayacak düzenleme'ye ilişkin bazı detaylar da verdi.

Buna göre cezaevi kurallarına uygun hareket eden mahkum, belirli aralıklarla eşiyle 24 saat geçirebilecek. Cezaevi dışında belirlenecek odalarda gerçekleşecek bu görüşmelerde aralık süresi 4 ayı geçmeyecek.