Bodrum'da 5 Rus rehberin ölümüyle ilgili davada tutuklu yargılanan 4 sanığa 83 yıl 4'er ay, tutuksuz yargılanan 3 sanığa ise 7 yıl 6'şar ay hapis cezası verildi.

Muğla 2. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya "Olası kasıtla adam öldürmek" iddiasıyla tutuklu yargılanan sanıklar Ender Salman, İlker Atacan, Sakıp Demirkol, Tolga Depeharman ile tutuksuz yargılanan sanıklardan Önder Kabakçı, Serkan Sakallı, Fatih Kabakçı ve olayda yaşamını yitiren Rus rehberlerin avukatları katıldı. Tutuksuz sanık Seyithan Siyi ise duruşmaya gelmedi.

Duruşmada haklarındaki iddiaları kabul etmeyen sanıklar, beraatlerini talep etti.

Verilen aranın ardından kararı açıklayan mahkeme heyeti, tutuklu sanıklar Salman, Atacan, Demirkol ve Depeharman'ı ölen her kişi için 16 yıl 8 ay olmak üzere toplam 83 yıl 4'er ay, tutuksuz sanıklar Önder Kabakçı, Sakallı ve Fatih Kabakçı'yı da 7 yıl 6'şar ay hapis cezasına çarptırdı. Sanıklardan Siyi'nin ise beraatine karar verdi.

Olayda hayatını kaybeden Rus rehberlerin avukatlarından Süeda Tugay, duruşmanın ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, verilen cezaları az bulduklarını, sanıkların "Olası kasıtla adam öldürmek" suçundan yargılandıklarını belirterek, temyize başvurduklarını söyledi.

5 RUS ÖLMÜŞTÜ
Bodrum'da 27 Mayıs 2011 gecesi yaklaşık 120 kişilik grup ile Orkan Denizcilik Şirketi'ne ait "Orkan 5" adlı tekneyle denize açılan Rus rehberlerden 30'u sabaha karşı mide bulantısı ve kusma şikayetiyle Bodrum Devlet Hastanesinde tedavi altına alınmıştı.

Rehberlerden Maria Shalyapina, Zalyaeva Auilia, Alexandr Zhbckov, Marina Sevelyova ile Victoria Nikolaeva, Antalya, Denizli ve Rusya'daki hastanelerde ölmüştü. Bodrum Cumhuriyet Savcılığı olayla ilgili soruşturma başlatmış, 3 Haziran 2011'de şirketin Alanya'da faaliyet gösteren diğer teknesi Starcraft'ta 362 şişe sahte içki ele geçirilmişti.

Olayla ilgili gözaltına alınan 8 kişi tutuklanmış, ilk duruşmada sanıklarından Seyithan Siyi, ikinci duruşmada Önder Kabakçı, Serkan Sakallı, Fatih Kabakçı tutuksuz yargılanmak üzere tahliye edilmişti.