Dün Bostancı’daki hücre evine düzenlenen 6 saatlik operasyonda, teslim olmayı reddedip ölene kadar polisle çatışan Orhan Yılmazkaya’nın kimliğiyle ilgili detaylar ortaya çıkmaya başladı.

İlişkili Haberler


Çanakkale’nin Bayramiç ilçesinde akrabaları bulunan Orhan Yılmazkaya’nın 1970 yılında Almanya’da doğduğu ve yıllarca Almanya’da işçi olarak çalışan anne ve babasını Türkiye’ye kesin dönüş yaptığı belirtildi.

Orhan Yılmazkaya, 1987 yılında Kabataş Erkek Lisesi’nden, 1994’te de İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden mezun oldu.

Mezun olduktan sonra uzun süre gazetecilik yapmaya başlayan Yılmazkaya, ilk olarak 1994'te Sabah gazetesinde çalışmaya başladı. Daha sonra Radyo Umut, Demokrasi gazetesi, Tesisat ve Doğalgaz-Petrol-LPG dergilerinden haber müdürlüğü ve yayın yönetmenliği, Çitlembik Yayınları'nda editörlük yaptı.

RADYODA PKK BİLDİSİNİ OKUDU
Yılmazkaya'nın, 1999'da Genel Yayın Yönetmenliği’ni üstlendiği Radyo Umut’ta, terörist Abdullah Öcalan’ın Kenya’da yakalanarak Türkiye’ye getirilmesi üzerine başlayan eylemlere destek vermek için terör örgütü PKK’nın bildirisini canlı yayında okuduğu ve bu nedenle radyonun 1 yıl kapatıldıüğı iddia ediliyor.

Çeşitli siyasi dergilerde de çalışan Yılmazkaya’nın 2002’da Çitlembik Yayınları’ndan çıkan “Aydınlık Kubbenin Altındaki Sıcaklık: Türk Hamamı” isimli bir kitabı bulunuyor. Kitapta Türk hamam kültürü, gelenekleri ve ilginç ritüelleri anlatılıyor.