Ölen bebekte enfeksiyona rastlanmadı

İnegöl Devlet Hastesi'nden taburcu edildikten sonra ölen bebekle ilgili hazırlanan ön rapora göre bebekte enfeksiyona rastlanmadı. Sağlık Bakanlığı, bebeğin kalp hastalığıyla doğduğunu açıkladı.

Haberler - Anadolu Ajansı 06.07.2009 - 11:47

İnegöl Devlet Hastanesi Yeni Doğan Servisinden 4 Temmuz Cumartesi günü taburcu edilen bir bebek aynı gün akşam saatlerinde evinde rahatsızlanarak hayatını kaybetmişti. Son üç günde dünyaya gelen 10 bebekte de aynı rahatsızlıklar görüldü.

Yaşamını yitiren bebekle ilgili hazırlanan ön rapor açıklandı.

Adli Tıp'ın ön raporuna göre solunum rahatsızlığı teşhisiyle tedavi altına alınan 10 bebekte de enfeksiyon bulunmadı.

5 bebeğin ardından 2 bebek daha Bursa Dörtçelik Çocuk Hastalıkları hastanesine sevkedildi.

SAĞLIK BAKANLIĞI: BEBEK KALP HASTASIYDI
Sağlık Bakanlığı da ölen bebekle ilgili yazılı bir açıklama yaptı.

Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

"Hastanede 2 Temmuz 2009'da 2'si sezeryan seksiyo ile 7'si normal spontan yolla olmak üzere toplam 9 doğum olmuştur. Sezeryan seksiyo ile doğan 2 bebek morarma ve hipoaktivite ile acil servise başvurmuş, bu bebeklerin tedavi ve takipleri Bursa Dörtçelik Çoçuk Hastanesi'nde yapılmaktadır.

Yine aynı devlet hastanesinde 3 Temmuz 2009'da 13 bebek doğmuş, bunlardan 9'unda morarma ve hipoaktivite şikayetlerinin olduğu gözlenmiştir. Bu hastalardan, 5'i Bursa Dörtçelik Çocuk Hastanesi'nde, 3'ü İnegöl Devlet Hastanesi'nde tedavi ve takipleri yapılmaktadır. Diğer bebekler ise ailelerinin yanında bulunmaktadır.

4-5 Temmuz 2009 tarihlerinde adı geçen hastanede doğan bebeklerle ilgili olarak şu ana kadar tarif edilen şikayetler ile başvuru olmamıştır. Bu tarihlerde doğan toplam 14 bebek anne yanında nisaiye servisinde genel durumları iyi ve aktif olarak beslenmekte ve izlenmektedir.

3 Temmuzda doğan, 4 Temmuzda kaybedilen bir bebeğin otopsi incelemesinde, doğumsal kalp hastalığı nedeniyle hayatını kaybettiği kanaati olmuştur. Konuyla ilgili adli tıp laboratuvar incelemeleri devam etmektedir."

HASTANEDE GALOŞ VE ÖNLÜK KULLANILIYOR
Açıklamada, İnegöl Devlet Hastanesi'nin doğum salonunda yapılan incelemede doğum salonuna elektronik kontrollü kapıdan girildiği, girişlerde galoş ve önlük kullanıldığının belirlendiği bildirildi.

Yenidoğan ünitesinde 3 bebeğin yattığı belirtilen açıklamada, şu bilgilere yer verildi:

"Bu bebeklerin vital bulguları stabil olup genel durumlarının kritik olmadığı görülmüştür. Şu anda emmeme ve morarma şikayeti ile başvuran bebeklerden 7'si Bursa Dörtçelik Çocuk Hastanesi'nde izlenmekte, bu bebeklerin takip ve tedavileri devam etmektedir."

Olayla ilgili İnegöl Cumhuriyet Başsavcılığı'nın başlattığı soruşturma da sürüyor.

Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Demirel, hastanede inceleme yaptı. Savcılık tarafından bilirkişi olarak atanan Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden iki uzman ile Sağlık Bakanlığı tarafından gönderilen iki müfettiş de hastanede incelemelere başladı.

Sayfa Yükleniyor...