NTV

'Ölen kızımın adı neydi?'

Anadolu Ajansı

Türkiye

İstanbul'da çalışan Vanlı Haydar Kartal, depremin ardından ailesinin yaşadığı Güveçli köyüne koştu. Kartal, depremde hayatını kaybeden ve henüz nüfus cüzdanı olmayan 4 aylık bebeğinin adını komşularına sordu: Kızımın adı neydi?

Kent merkezine 30 kilometre uzaklıktaki 237 haneli Güveçli köyünde yaşanan depremde, 16 kişi yaşamını yitirdi, 48 kişi de yaralandı. Köyde hayatını kaybedenler arasında bulunan 4 aylık Nergiz bebeğin İstanbul'da kot taşlama işçisi olarak çalışan babası Haydar Kartal da deprem haberini alır almaz 7 çocuğu ve eşinin yaşadığı köye geldi.

Enkaz yığınına dönen evlerinde, eşinin yaralı olarak çıkarıldığını, 4 aylık bebeğinin ise beşiğinde uyuduğu sırada yaşamını yitirdiğini öğrenen baba Kartal, büyük acı yaşıyor.

Beli kırılan eşinin tedavisi Ankara'da devam eden, kızını ise gözyaşları arasında toprağa veren baba Kartal, geride kalan 6 çocuğu ile evinin enkazındaki eşyaları çıkarmaya çalışıyor. Deprem sırasında bahçede oynayan ve depremden yara almadan kurtulan 4 yaşındaki kızı Kübra'yı bir an olsun yanından ayırmayan baba Kartal, kızının yaşamını yitirdiği beşiğine bakıp gözyaşı döküyor.

Kızının adını soran muhabire, bir süre düşündükten sonra komşularına dönerek, ''Benim kızımın adı neydi?'' diye soran baba Haydar Kartal, komşularının kızının adını söylemesi üzerine, ''Kızımın adı Nergiz'di ve henüz nüfus cüzdanını çıkarmamıştım'' yanıtını verdi.

İstanbul'da çalıştığı için kızını, ilk doğduğunda gördüğünü, sonrasında da İstanbul'a gittiğini anlatan Kartal, ''Birkaç ay sonra evime dönüp ailemin yanında kalacak ve kızımın kimliğini çıkaracaktım'' dedi.

Haydar Kartal'ın 11 yaşındaki kızı Dilan ise deprem sırasında komşularında olduğunu ve büyük bir panikle dışarı çıktıklarında, evlerinin yıkıldığını gördüğünü, ''Öğretmenimiz ve komşular yıkılan evimize gelerek enkazdan annemi ve 4 kardeşimi çıkardı. Diğer kardeşlerimin sağlık durumu iyi ama en küçük kardeşim öldü. Annem de hastanede tedavi görüyor'' diye konuştu.