Ölen madencilerin ailelerine tazminat

Çalışma Bakanı Ömer Dinçer, Bursa'daki maden faciasında yaşamını yitiren 19 işçinin ailelerine maaşın yüzde 70'inin, hak edenlere ise emekli maaşının ödeneceğini açıkladı.

Haberler - Anadolu Ajansı 19.12.2009 - 18:28

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer, Bursa'nın Mustafakemalpaşa ilçesindeki maden ocağında meydana gelen göçükte hayatını kaybeden 19 işçinin ailelerine yönelik yardımlarla ilgili soruları yanıtladı.

Dinçer, şöyle konuştu: ''19 işçimiz ölüm geliri almayı hak ediyor. Kendilerine aylık olarak mevcut aldıkları maaşın yüzde 70'i oranında ölüm geliri vereceğiz. Ayrıca işçilerimizden 15 tanesi prim ödeme gün sayıları da hesap edilerek emeklilik maaşı almaya hak ediyor. 15 işçimize de emeklilik maaşı vereceğiz. Hem emeklilik maaşı, hem de ölüm geliri vereceklerimizden hangisi daha yüksekse onu ödeyeceğiz, diğerinin de yüzde 50'sini ödeyeceğiz. Dolayısıyla her halukarda orada vefat eden işçilerimizin mutlaka eş ve çocuklarına gelir temini yapıyoruz. Cenaze masraflarıyla ilgili de Sosyal Güvenlik Kurumunun bir ödemesi olacak. O açıdan bakıldığında biz işçilerimizin ailelerini Sosyal Güvenlik Kurumu olarak mağdur etmeyeceğiz.''

Dinçer, maden ocağında halen çalışmakta olan işçilerin iş akitlerinin feshedilmesi durumuna ilişkin de çalışmaların yürütüldüğünü belirterek, ''Biz işverenin iş akitlerini feshetmeyeceğini bekliyoruz ve tavsiye ediyoruz'' diye konuştu.

Bakan Dinçer, maden ocağı işletmesinin kapanması ve işçilerin iş akitlerinin feshedilmesi durumunda yaklaşık 130 işçiye işsizlik ödeneğinden ödeme yapılacağını bildirdi.

İŞÇİ VE İŞVERENE ÇAĞRI
Maden işletmeciliğinin riskli, iş kazalarının çok olduğu ve ölümlü kazaların da yüksek olduğu sektörlerden biri olduğunu ifade eden Dinçer, şöyle devam etti:

''Daha çok tahkimattan ve havalandırmadan kaynaklanan kazalar var. Buna ilave olarak daha çok işletme hatalarından kaynaklanan sorunlar var. Bunu proje olarak yürütüyoruz. Bütün madenler denetimimiz altında. Kamuoyundan ve ilgili aktörlerden ricam şu, işçilerimiz bu konunun önemli olduğunu, insan canının ikame edilebilecek başka hiçbir karşılığı olmadığını görmeli ve bir sorumluluk içinde hareket etmeli. İşverenlerimiz iş güvenliği tedbirlerini alarak yapacakları masrafın tedbir almadan karşı karşıya kalacakları zayiattan binlerce kez düşük olduğunu fark ederek hareket etmeli. Tarafları bu konuda kültür ve bilinç oluşturmaya davet ediyorum. Hep birlikte bu sorunu çözeceğiz.''

Sayfa Yükleniyor...