Ölen Uygur Türkleri için gıyabi cenaze namazı

Çin Şincan bölgesinde yaşanan olaylar sırasında hayatını kaybeden Uygurlular için başta İstanbul ve Ankara olmak üzere birçok ilde gıyabi cenaze namazı kılındı.

10.07.2009 - 16:14

Ölen Uygur Türkleri için gıyabi cenaze namazı

Çin Şincan bölgesinde yaşanan olaylar sırasında hayatını kaybeden Uygurlular için başta İstanbul ve Ankara olmak üzere birçok ilde gıyabi cenaze namazı kılındı.

Fatih Camisi'nde Cuma namazı gerçekleştirilen gıyabi cenaze namazı için sivil toplum kuruluşlarına üye çok sayıda kişi ile vatandaş katıldı. Cami çevresinde geniş güvenlik önlemlerinin aldığı protesto sırasında, Çin hükümeti aleyhine sloganlar atan gruptakiler, Çin bayrağını ve bu ülke tarafından üretildiği belirtilen bazı malları yaktı.

Cenaze namazı sonrasında bazı gruplar arasında kısa süren bir arbede yaşandı. Olay çevik kuvvet ekiplerince büyümeden sonlandırıldı.

Fatih Camisi'ndeki protesto gösterisini yabancı basın mensuplarının da takip ettiği gözlendi.

Bu arada, gıyabi cenaze namazına katılan Türkiye Partisi Genel Başkanı Abdüllatif Şener, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, ''Bu yaşanan olaylar sadece bölgesel olarak değerlendirilemez. Günümüzde insan hakları ihlalleri ulusal değil, uluslararası bir sorun olarak görülmektedir. Dolayısıyla orada güvenlik güçleri tarafından binlerce insan katledilmiştir. Türkiye bu olaylara sessiz kalamaz'' dedi.

Uluslararası camianın Çin'e baskı yapması gerektiğini ifade eden Şener, dünyanın neresinde bir insan hakkı ihlali varsa çağdaş dünyanın buna tepki göstermek ve gerekeni yapmak durumunda olduğunu kaydetti.

ANKARA'DAKİ ADRES KOCATEPE CAMİSİ
Ankara'da ise Kocatepe Camisi'nde gıyabi cenaze namazı kılındı.

Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma Derneği Ankara Şube Başkanı Hayrullah Efendigil, ölü ve yaralı sayısının Çin kaynaklarının verdiği rakamların çok üzerinde olduğunu öne sürdü.

Bölgede hiçbir bağımsız haber kaynağının çalışamadığını, telefon ve internet bağlantısının kesildiğini anlatan Efendigil, bölgedekilerle iletişim kuramadıklarını kaydetti.

Efendigil, ''Yıllarca Doğu Türkistan'da yaşanan zulmü, insan hakları ihlallerini sürekli dile getirdik. Doğu Türkistan'daki gerginlik ve meydana getirebileceği sonuçlar hakkında uyardık ama maalesef duyan olmadı. Şimdi bu katliamı şiddetle kınıyoruz'' dedi.

Bölgede sokağa çıkma yasağı uygulandığını, camilerin kapatıldığını, Cuma namazı kılınmasına izin verilmediğini belirten Efendigil, Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini, İslam dünyasını, bütün dünya devletlerini, uluslararası sivil toplum örgütlerini yaşananların son bulması için harekete geçmeye çağırdı.

Namaza gelen grup, açıklama sırasında sık sık tekbir getirerek, sloganlar attı. Daha sonra, gıyabi cenaze namazı kılındı ve dua okundu.

Namazın ardından bazı Uygur Türklerinin ağladıkları görüldü.

Mihray İsa isimli Uygur kızı, TÖMER'de eğitim aldığını, 1 yıldır Türkiye'de yaşadığını belirterek, tüm ailesinin bölgede yaşadığını ve internet bağlantısının da kesilmesiyle birkaç gündür ailesiyle görüşemediğini söyledi.

Bu arada, Kocatepe'deki gıyabi cenaze namazına MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural da katıldı.

Konya, Hatay, Kayseri, Antalya ve Yalova'da da gıyabi cuma namazı kılındı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...