"İstanbul'daki saldırıda ölenlerin çoğu yabancı uyruklu"

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, İstanbul'daki saldırıda hayatını kaybeden 10 kişinin önemli bir kısmının yabancı uyruklu olduğunu söyledi.

ntv.com.tr 12.01.2016 - 14:18 | Son Güncelleme : 12.01.2016 - 17:50

"İstanbul'daki saldırıda ölenlerin çoğu yabancı uyruklu"

İstanbul'daki bombalı saldırıda ölen 10 kişinin büyük bir bölümünün yabancı uyruklu olduğu açıklandı.

Çankaya Köşkü'nde gerçekleştirilen güvenlik zirvesi sonrası, Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, İçişleri Bakanı Efkan Ala ve Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu kameralar karşısına geçti.

Son bilgileri veren Kurtulmuş, saldırıda hayatını kaybeden 10 kişiden büyük bir bölümünün yabancı uyruklu olduğunu ve yaralılardan 2'sini durumunun ağır olduğunu söyledi.

"Parçalanmış bir cesedin de canlı bombaya ait olduğu tespit edilmiştir" diyen Kurtulmuş, "İlgili birimlerin yaptığı çok titiz çalışmalar sonucu, canlı bombanın da 1988 doğumlu Suriye uyruklu birisi olduğu tespit edilmiş ve ilgili bağlantılarının araştırılmasına da başlanmıştır" dedi.

Kurtulmuş'un açıklamalarından öne çıkan başlıklar şöyle:

"20 Temmuz'dan bu yana Türkiye sistematik bir şekilde terör saldırıları altındadır. İlgili birimlerimiz, çok hassas bir çalışma yürütüyor. Olayların ortaya çıkmadan önce önlenmesi için bütün önlemlerimizi alacağız. 

Uluslararası camianın bugün yapılan terör saldırısına karşı, Türkiye ile dayanışma içinde olduklarına ilişkin seslerini yükseltmesini bekliyoruz. Dostlarımızı yanımızda görmek ve teröre karşı mücadelede gücümüzün artmasını istiyoruz.

Terörün sınırı yok. Uluslararası alanda dayanışma içinde olmak zorundayız. Terörün dini ve mezhebi olmaz. İyi terörist, kötü terörist olmaz. Hepsinin insalık düşmanı olduğunun altını çizmek istiyoruz.

Bu saldırı, 5 yıl devam eden Suriye'deki iç savaşın yansıması olduğunu tahmin ediyoruz. Bunların hepsini araştıracağız. Olayın üzerinden çok kısa bir süre geçmesine rağmen, ilgili birimlerimiz olayın mahiyetini büyük oranda ortaya çıkardı.

Yaralılara anında en üst düzeyde müdahale edilmesi de ekiplerimizin süreci iyi yönettiğini gösteriyor. Bütün insanlığa karşı yapılmış olan bu saldırı sonrası herkesi bunu lanetlemeye davet ediyoruz."

''GÜVENLİK ZAFİYETİ SÖZ KONUSU DEĞİL''

Kurtulmuş, Ala ve Müezzinoğlu, Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ndeki yaralıları ziyaret ederek, sağlık durumları hakkında bilgi aldı.

Ziyaretin ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Kurtulmuş, ''Son gelişmelerle birlikte 10 artı bir yani 10 sivil vatandaş bir kişi ise canlı bomba olan terörist. Şu anda 11 kişinin cesedi... Kimlikler tespit edilmeye çalışılıyor. 15 yaralıdan 2'sinin durumu ciddi, 3 yaralı taburcu oldu. Herhangi bir güvenlik zafiyeti söz konusu değil. O meydanda huzur timleri tarafından da o alan içerisinde 5-10 saniye öncesinde bazı insanlar durdurulup sorgulanmışlar. Takip edilmekte olan bir saldırgan değil. Suriye'den Türkiye'ye yeni giriş yaptığı anlaşılıyor'' dedi.

Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ndeki ziyaretin ardından Kurtulmuş, İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi Hastanesine, Ala İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesine, Müezzinoğlu da Samatya'daki İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne gitti.

Sayfa Yükleniyor...