Olimpiyat meşalesi Uzay’a ateşlendi

2014 Soçi Olimpiyatları’nda kullanılacak meşale, Uluslararası Uzay İstasyonu’nda (UUİ) görev yapacak yeni mürettebatla Uzay’a ateşlendi.

07.11.2013 - 12:24

Olimpiyat meşalesi Uzay’a ateşlendi

Rus kozmonot Mikail Tyurin, NASA astronotu Rick Mastracchio ve Japonya Uzay Ajansı (JAXA) astronotu Koichi Wakata’yı taşıyan Soyuz TMA-11M uzay aracı, TSİ 06.14’te Kazakistan’ın Baykonur Cosmodrome üssünden ateşlendi. UUİ’nin yeni mürettebatı, beraberinde 22’inci Soçi Kış Olimpiyatları’nın açılışında kullanılacak meşaleyi de beraberinde götürdü.

Astronot Mastracchio, ateşleme öncesinde yaptığı açıklamada, “Uluslararası işbirliğinin sembolü olan UUİ’ye barışın sembolünü taşıyor olmak çok anlamlı” ifadesini kullandı.

Üç astronot, UUİ’de görevleri sona erecek 37’nci Keşif Ekibi’nin lideri kozmonot Fyodor Yurchikhin, NASA uçuş mühendisi Karen Nyberg ve İtalyan astronot Luca Parmitano tarafından karşılandı. 37’nci görev ekibi, UUİ’de Mayıs ayından bu yana görev yapıyor. Ekibin ikinci kısmını oluşturan Roscosmos (Rusya Uzay Ajansı) kozmonotu Sergey Ryazansky ile Oleg Kotov ve NASA astronotu Mike Hopkins, Eylül ayında istasyona gönderilmişti.

TSİ 12.31’de UUİ’ye ulaşan astronotlar, 2 saat sonra istasyona giriş yaptı. Yeni ekip üyelerinin gelmesiyle, UUİ’de Ekim 2009’dan bu yana ilk kez 9 astronot bir arada görev yapmış olacak.

Yurchikhin, Nyberg ve Parmitano’nun Dünya’ya dönüşü, Olimpiyat meşalesi için yapılan program sebebiyle ertelenmişti.

Soyuz'un UUİ'ye bağlanmadan kısa süre önce çekilen fotoğrafı (Twitter/NASA). Soyuz'un UUİ'ye bağlanmadan kısa süre önce çekilen fotoğrafı (Twitter/NASA).
  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...