OLPC’den üreticilere: Tasarımımızı kullanın

Her Çocuğa Bir Dizüstü (One Laptop Per Child - OLPC) girişimi dizüstü üreticilerine kendi tasarımlarını kullanma çağrısı yaptı.

OLPC’den üreticilere: Tasarımımızı kullanın

Geçtiğimiz hafta düzenlenen TED Conference 2009 dahilinde konuşma yapan OLPC kurucu yöneticisi Nicholas Negroponte, dizüstü bilgisayar üreticilerini kendi donanım platformlarını kullanma çağrısında bulundu.

Her yıl sektör liderlerini bir araya getiren TED (Technology Entertainment Design - Teknoloji Eğlence Tasarım) konferansı dahilinde konuşmasını gerçekleştiren Negroponte, kar amacı gütmeyen OLPC vakfı tarafından geliştirilen XO tasarımının açık kaynak haline getirileceğini ve dileyen tüm firmaların bu tasarımı kullanarak ucuz bilgisayarlar üretebileceğini belirtti.

“Ucuz fiyatlı dizüstü bilgisayarı kimse cesaret edemediği için biz üretmek zorunda kaldık ve başarıya ulaştık, şimdi büyük üreticilerden bizim tasarımımızı kullanarak daha ucuz bilgisayarlar üretmesini diliyoruz” şeklinde konuşan Negroponte, 3 yıl gibi bir süre içinde üreticilerin her ay 5 ila 6 milyon dizüstü bilgisayar üreteceğini düşündüğünü belirtti.

Tasarımlarının açık kaynaklı hale gelmesinin ardından, büyük üreticilerin XO üretimine geçmeleri durumunda başlattıkları çalışmanın daha çok kişiye ulaşacağını belirten OLPC başkanı, büyük üreticilerin sermaye yeterliliği ve kaynak optimizasyonu sayesinde ürünün fiyatının daha da düşerek faha fazla çocuğa ulaşaceğini umuyor.

Mevcut OLPC XO dizüstü bilgisayarlar 433MHz hıza sahip AMD Geode LX-700 işlemci, dahili ekran kartı, 256MB PC-2700 (DDR 333MHz) bellek, 1GB NAND flaş sabit disk sürücü, 7.5” 1200x900 çözünürlüklü ekran, entegre webcam, mikrofon, hoparlör, kablolu ve kablosuz ağ bağdaştırıcılarına sahip ve 199 dolar fiyatla satılıyor.

Negroponte, XO sahibi 500 bin çocuk olduğunu ve başlangıçtaki hedeflerine ulaşabilmek için büyük üreticilerin yardımına ihtiyaçları olduğunu belirtiyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...