Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz, canlı yayınında NTV Muhabiri Hasan Uylaş’ın sorularını yanıtladı.

Reyhanlı ilçesinde 51 kişinin yaşamını yitirdiği saldırıların ardından İlçe Emniyet Müdürü Murat Berk’in görevden alındığına yönelik haberi doğrulayan Lekesiz, “Arkadaşımızın görevden alınması bir tedbirdir. Yeni bir gelişme gibi değerlendirmeye değebilecek çok çaplı bir şey değildir. İdari bir tasarruftur” diye konuştu.

Soruşturma kapsamında şu ana kadar 13 kişinin gözaltına alındığını ifade eden Lekesiz, “13’ü de ilimiz nüfusumuza kayıtlıdır. Olayın asıl faili ve tali faili olduğu 6 kişinin aranmasına devam ediyor. Onlar da ilimiz nüfusuna kayıtlıdır. Gözaltına alınan son kişi 23.40 civarında ele geçirildi. Üç kişi Samandağ’dan Suriye’ye geçmek istemiş, önlemler sayesinde geçememiştir" dedi.

'YENİ PATLAMA SÖYLENTİSİNE İNANMAYIN'
Reyhanlı’nın kısa sürede normal hayata döneceğini vurgulayan Vali Lekesiz, “yeni bir patlama olacak” söylentisine de tepki gösterdi.

'222 KİŞİ YARALANDI'
Olayda yaralananlar konusunda da bilgi veren Vali Lekesiz, “Patlama dolayısıyla yaralanarak hastanelerimize müracaat eden 222 kişi oldu. Şu saat itibarıyla hastanelerde yatarak tedavi gören 20 kişi var, bunların 4’ü ağır yaralı durumundadır” diye konuştu.

'ÖLÜ SAYISI 150' İDDİASINA YANIT
Lekesiz, ölü sayısının 51’den fazla olduğu iddialarının hatırlatılması özerine ise şöyle konuştu:

“Hayatını kaybedenlerin sayısının 51’den fazla olduğuna dair farklı değerlendirmeler var. Türkiye’nin bugünkü ulaştığı temel haklar ve özgürlükler, demokratik standartlar, hukukun ilkesinin sosyal ve siyasi yaşama hakim olması standartları, kamu yönetiminin eriştiği saydamlık göz önüne aldığında Türkiye’de ölü ve yaralı sayısının saklanması diye bir şey söz konusu değil. Saklanması ihtiyacı da duyulmaz.

‘Ölü sayısı 150’ymiş de tam olarak ifade edilmiyormuş’ değerlendirmesine itibar edilmesin. Bu rakamlar, tüm resmi kurum ve kuruşlarımız tarafından kayıt altına alınan rakamlardır. Patlamalarda 51 kişi hayatını kaybetti.”