'Ölüm kuyuları'ndan 17 kemik ve giysi çıktı

Şırnak'ın Silopi ilçesinde "ölüm kuyuları" iddiasıyla 5 gündür sürdürülen kazı çalışmaları sona erdi. Kazılarda 17 kemik ve giysi parçaları bulundu.

Haberler 14.03.2009 - 12:53

Silopi Cumhuriyet Başsavcılığının 1990'lı yıllarda öldürülen bazı kişilerin kuyulara atıldığı iddiasıyla ilgili başlattığı soruşturma kapsamında Silopi Cumhuriyet Başsavcısı Atilla Öztürk ve Şırnak Baro Başkanı Nuşirevan Elçi nezaretinde Silopi-Cizre kara yolunun 15. kilometresinde yer alan Sinan Tesislerindeki 2 kuyudaki kazılar dün gece geç saatlerde sona erdi.

Baro Başkanı Elçi, kazı çalışmasının dün gece sona erdiğini ve ilk kuyudaki çalışmada kemik parçaları ve bazı materyaller bulunduğunu söyledi.

İkinci kuyuda da bir kafatasının parçası 2 kemik çıktığını ifade eden Elçi, ''Kuyuda eldiven, düğümlü ip, terlik, şapkanın bir parçası, kot pantolon parçaları, belli muhteviyatta materyaller bulundu. Bunlar da İstanbul Adli Tıp Kurumuna gönderilecek. Çıkarılan eşyalarda kan izi olup olmadığını tespit edilecek'' dedi.

9 Mart'ta başlatılan kazı çalışmalarında biri insan kafatasına ait toplam 17 kemik parçası ile bazı giysi parçaları bulunduğu bildirildi.

Silopi Sulh Ceza Mahkemesinin izniyle başlatılan kazılarda ilk kuyudan çıkarılan 2 kemik ile birkaç bez parçası, incelenmek üzere İstanbul Adli Tıp Kurumuna gönderilmişti.

Ergenekon soruşturmasının kilit ismi Tuncay Güney'in 90'lı yıllarda öldürülen birçok kişinin cesedinin, asitle yakıldıktan sonra Silopi'deki kuyulara atıldığı iddiası üzerine bölgede kazı başlatılmıştı.

Sayfa Yükleniyor...