Ölüm kuyularından kafatası parçası çıktı

Şırnak'ın Silopi ilçesi'nde bir tesisin bahçesindeki 2 kuyuda yapılan kazılarda, kafatasına ait kemik parçası ve kemikler bulundu.

13.03.2009 - 12:57

Ölüm kuyularından kafatası parçası çıktı

Şırnak'ın Silopi İlçesi’nde, 1990'lı yıllarda öldürülen kimi kişilerin kuyulara atıldığı iddiasıyla ilgili başlatılan soruşturma kapsamındaki kazılar, geç saatlere kadar devam etti.

Son kazılarda, bir insana ait olduğu belirtilen kafatası parçası, kemikler ve kumaş parçaları bulundu.

Silopi’deki kazılar bir restoranın bahçesindeki kuyularda yoğunlaştı. İlk kuyuda 5 kemik parçası ve bir çorap bulundu. Aynı kuyuda, önceki günkü kazılarda da 10 kemik parçası, saç teli, eldiven ve bere bulunmuştu.

Çalışmaların ilerleyen bölümlerinde kafatasına ait olduğu tahmin edilen bir kemik parçası ortaya çıkarıldı.

Hafta başında Botaş yakınındaki askeri karakolun bahçesinde yapılan ilk kazıda da iki kemik parçası ile bazı kumaş kalıntıları bulunmuştu.

Bulgular incelenmek üzere Adli Tıp Kurumu'na gönderiliyor.

BARO BAŞKANI ELÇİ
Silopi-Cizre karayolunun 15. kilometresinde yer alan tesislerdeki kazıyla ilgili açıklama yapan Şırnak Barosu Başkanı Nuşirevan Elçi, bir kuyudaki kazı çalışmalarının, kuyunun dar olması nedeniyle insan gücüyle, ikinci kuyudaki kazının da iş makinesiyle yapıldığını söyledi.

Elçi, akşam saatlerindeki açıklamasında, ''Kazılarda insan kafatasına ait kemik parçası bulundu. Bugün yapılan kazılarda şimdiye kadar kafatasına ait kemik parçasıyla 6 kemik parçası ve 1 çorap bulundu. Kuyulardan çıkarılanlar incelenmek üzere İstanbul Adli Tıp Kurumu'na gönderilecek'' dedi.

Silopi Sulh Ceza Mahkemesi'nin 5-11 Mart tarihleri arasında kazı yapılmasına verdiği iznin ardından 9 Mart'ta Silopi ilçesi yakınlarındaki kuyularda kazı çalışması yapılmış ve burada bulunan 2 kemik ile birkaç bez parçası, incelenmek üzere İstanbul Adli Tıp Kurumu'na gönderilmişti.

Ergenekon soruşturmasının kilit ismi Tuncay Güney'in, 90'lı yıllarda öldürülen birçok kişinin cesedinin, asitle yakıldıktan sonra Silopi'deki kuyulara atıldığı iddiası üzerine bölgede kazı başlatılmıştı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...