Ölüm nedeni 'karbonmonoksit zehirlenmesi'

Muğla'nın Bodrum İlçesi'nde staj için geldiği otelde ölü bulunan lise öğrencisi Muhammet İsa Soysal’ın ölüm nedeninin 'karbonmonoksit zehirlenmesi' olduğu ortaya çıktı.

Ölüm nedeni 'karbonmonoksit zehirlenmesi'

Ceyhan Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi öğrencileri 3 Mayıs’ta 5 günlük staj için Bodrum’un Gümbet Semti’ndeki bir otele geldi. Otelin personel lojmanlarına yerleşen öğrenciler, otelden çıkıp bir süre dolaştı. Öğrencilerden 17 yaşındaki Muammet İsa Soysal, yanındaki 10 arkadaşıyla bir restoranda yemek yedi doğum gününü kutladı. Bu arada gruptan bazıları iddiaya göre rakı da içti. Öğrenciler, staj yapacakları otele saat 20.30’da geri döndü. Saat 03.00 sıralarında 11 öğrenci mide bulantısı, kusma şikayetiyle ambulanslarla Bodrum Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı.

KANINDA ALKOLE RASTLANMADI
Öğrencilerden doğum gününü kutlayan Muammet İsa Soysal’ın hastaneye getirildiğinde öldüğü anlaşıldı. Diğer 10 öğrenci ise serum bağlanarak, tedaviye alındı. Doktorlar alkol veya gıda zehirlenmesinden şüphelendiklerini söyledi. Muammet İsa Soysal’ın cesedi otopsi yapılmak üzere İzmir’e getirildi. İzmir Adli Tıp Kurumu’nda yapılan otopside, Soysal’ın vücudundan ölüm sebebinini belirlenmesi için parça ve kan örneği alındı. Ön otopside de Muammed İsa Soysal'ın kanında alkole rastlanmadı.

AİLE OTELİ SUÇLADI
Aile ısrarla çocuklarının alkol kullanmadığını belirterek oteli suçladı. Amca Halil Soysal şunları söyledi:

"Alkolden zehirlenerek öldüğü iddiaları tamamen asılsızdır. Otelde kaldıkları odalar aşırı derecede pis. Benim yeğenim otelde öldü. Devletimize güveniyorum. Odada koku dikkat çekmiş. Kanal patlaması, kimyasal madde, gaz kaçağı veya temizlik maddesi olabilir. Cep telefonları ve cüzdanları çalınmasın diye kapı ve pencereyi kapatmışlar. Koku gelince de her tarafı açıp havalandırmak istemişler. Felaket buradan kaynaklanıyor."

Kazakistan’da çalışan, oğlunun ölümü üzerine yurda dönen baba Ömür Soysal da, "İçeri girilmeyecek kadar kötü koktuğunu söyleyen öğrenciler, akşam 08.30'da odalarına çekildiklerini, uyuyana kadar da havalandırdıklarını bizzat bana söyledi. Zehirli odada çocukları yatırmışlar. Türkiye'de stajyer öğrencileri köle gibi çalıştırıp, gaz odalarına tıkar gibi yatıranlar hesabını vermeli" dedi.

AMCA VE BABANIN İDDİASI DOĞRU ÇIKTI
İzmir Adli Tıp Kurumu'nda yapılan otopsi sonucu hazırlanan rapor amca ve babanın iddilarını doğru çıkardı. Muammet İsa Soysal'ın otopsi için vücudundan alınan parçalardan yapılan patolojik inceleme sonucunda, genç öğrencinin karbonmonoksit zehirlenmesinden öldüğü ortaya çıktı. İddiaya göre otelin zemin katında kurulu bulunan ve sıcak su elde etmek için kulanılan mazotla çalışan kazanın, tahliye baca borusunun Muammet İsa Soysal'ın ve arkadaşlarının yattığı ikinci kattaki odanın içinden geçtiği ve delik olduğu, delikten karbonoksit gazı sızdığı belirtildi. Delik olan boruya en yakın Soysal'ın yattığı ve zehirlenmeden en çok onun etkilendiği, diğer çocukların ise dumandan fazla etkilenmedikleri vurgulandı.

Adli Tıp Kurumu'nın hazırladığı rapor, olayı soruşturan Bodrum Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderildi. Savcılık gelen rapora göre olayın sorumluları hakkında iddianame hazırlayıp dava açabilecek.


  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...