Ömer Çelik: Ermenistan'a silah verenler, kara propaganda yapıyor

SON DAKİKA HABERİ: AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, basın toplantısı düzenledi. Basın toplantısında Türkiye-Yunanistan gerilimi üzerine de açıklamalarda bulunan Çelik, "Müzakere masasına kapsayıcı bir dosyayla ve samimi bir şekilde oturmak söz konusuysa Yunanistan açısından, Türkiye buna hazırdır" dedi. Konuşmasının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Çelik, Hatay'da önlenen terör saldırısıyla ilgili sorulan soruya "Bir katliama hazırlandıkları anlaşılıyor. Onlara paramotorları kim sağlıyo, eğitimini kim veriyor, bu Türkiye Devletinin bilgisi dahilindedir" yanıtını verdi.

Haberler 27.10.2020 - 18:48 | Son Güncelleme : 27.10.2020 - 19:16

Ömer Çelik: Ermenistan'a silah verenler, kara propaganda yapıyor

AK Parti Sözcüsü Çelik basın toplantısı düzenledi. Çelik'in konuşmasındaki başlıca ifadeler şöyle:

Birileri gidip de Diyarbakır annelerini görmezden gelerek 'Ben Kürt sorunundan bahsediyorum', 'Ben Kürt çocuklarının sorunlarından bahsediyorum' 'Ben şu yasaklara karşıyım', 'Ben şu şekilde demokrasi mücadelesi veriyorum' dediği anda, Diyarbakır annelerinin mücadelesine destek veren bir tutum içerisine girmiyorsa, bilelim ki otomatikman ikiyüzlü bir adrese kendisini postalamış olur.

AZERBAYCAN - ERMENİSTAN

Ermenistan, ateşkesi ihlal ederek sivilleri vuruyor. Cumhurbaşkanımızın ifade ettiği şekilde, sonuna kadar Azerbaycan'a olan desteğini sürdürecektir. Azerbaycan'ın yaptığı şey bir vatan savunmasıdır, Ermenistan'ın yaptığı şey ise saldırganlıktır.

AKDENİZ'DE YUNANİSTAN İLE GERİLİM

hukuki temelde haklarını savunmaya devam ediyor. Türkiye Cumhuriyeti bir müzakere devletidir. Esas ilkemiz 'yurtta sulh cihanda sulh' ilkesidir. Ancak müzakereyi bir istismar aracı olarak kullanıp sahada fiili durum yaratma peşinde koşanlar varsa Türkiye'nin buradaki kararlılığı esastır.

Yunanistan tutumunu değiştirirse Türkiye müzakereden yana. Yunanistan Girit adasının güneyine doğru bir takım çalışmalar yapacağını söyleyerek Libya'nın da haklarını ihlal etmeye çalışıyor. Yunanistan bunu alışkanlık haline getirmiş. Müzakere masasına kapsayıcı bir dosyayla ve samimi bir şekilde oturmak söz konusuysa Yunanistan açısından, Türkiye buna hazırdır.

KKTC Cumhurbaşkanlığında geçmiş dönemde duyduğumuz Türkiye'yi, Kıbrıs davasını, Kıbrıs Türkü'nü inciten mesajların siyasi dönemi kapanmış oldu.

ABD İLE S400 GERİLİMİ

Türkiye'nin etrafındaki tehditlerden doğan hava savunma ihtiyacı net bir ihtiyaçtır. S400 tedariki bir tercih olarak değil, Türkiye güvenliğinin bir gerekliliği olarak önümüze gelmiştir. Bir takım aşırı üslup sahipleri Türkiye'nin NATO üyeliğini sorgulamaya kalkıyor. Türkiye bir NATO üyesidir, bu sorgulanamaz. Türkiye'nin S400'leri kullanması güvenlik ihtiyaçları için bir zorunlulukken bu NATO'nun kontrol sistemine entegre edilmeyecektir. Bu Türkiye'nin NATO üyeliğiyle çelişen bir durum değildir. 

FRANSA CUMHURBAŞKANI MACRON'A TEPKİ

Libya'da uyguladığı politikası çökünce Türkiye'ye saldırdı. Kendi kafasına göre dinleri formlara sokmak istiyor. 

Macron'un sözleri DEAŞ gibi örgütlere ideolojik mühimmat ve lojistik sağlıyor. Yaptığı şey Fransa toplumunun da huzurunu bozacak bir şeydir

Avrupa'daki Müslümanları taciz etmek sadece ve sadece oradaki ırkçıların işine yarar, ırkçıları sevindirir. Avrupalı müslümanlar, Avrupa demokratik toplumlarının ayrılmaz bir parçasıdır. İslam'ı terörle yan yana kullanan bir metni, yasa adı altında Bakanlar Kurulundan geçireceğini söylemesi büyük bir basiretsizliktir. Macron'un sözleri DEAŞ gibi örgütlere ideolojik mühimmat ve lojistik sağlıyor. Yaptığı şey Fransa toplumunun da huzurunu bozacak bir şeydir.

Biz Fransa'daki öğretmenin öldürülmesinden de üzüntü duyduğumuzu, kınadığımız açık bir şekilde ifade ediyoruz. Ancak Macron'un o karakütürleri, binalara yansıtması binlerce müslümanı inciten bir olaydır, asla kabul edilemez. Macron'un ortaya koyduğu tavır Avrupa'da nasıl yanlış davranılırın göstergesidir.

"PARAMOTORLARI KİMLERİN VERDİĞİ TÜRKİYE DEVLETİNİN BİLGİSİ DAHİLİNDEDİR"

Basın toplatısındaki konuşmasından sonra gazetecilerin sorularını yanıtlayan Çelik, Hatay'da dün gece önlenen terör saldırısıyla ilgli "Büyük bir felaket söz konusu olabilirdi. Bir katliama hazırlandıkları anlaşılıyor. Paramotor gibi bir araçla geliyorlar. Bu eğitimin PKK içerisinde gerçekleşmesi mümkün değil. Onlara bu cihazları kim veriyor, eğitimini kim veriyor, bu Türkiye Devletinin bilgisi dahilindedir" dedi.

FRANSIZ ÜRÜNLERİNE BOYKOT ÇAĞRISI

CHP Genel Başkanı Kemel Kılıçdaroğlu'nun, Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan hakkındaki açıklamalarının sorulması üzerine Çelik "Kılıçdaroğlu, yakışıksız bir şekilde çağrıyı eleştirdi. Siyasetçinin muttabı siyasetçidir. Allah'tan kimse bunu ciddiye alıp, örnek almıyor. Örnek alınsa herkes eleştirilerini aileler ve eşler üzerinden yapmaya kalkarsa çok çirkin bir durum içinde kalırız. Kılıçdaroğlu'nun tavrı saygısızlıktır, bunu kınıyoruz" dedi.

Sayfa Yükleniyor...