Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, NTV canlı yayınına konuk oldu. 

Özgür Akbaş'ın sorularını yanıtlayan Çelik, "altın kaplama klozet" polemiğine ve Erdoğan'a yöneltilen "tarafsızlık" eleştirilerine değindi.

Tartışmanın CHP tarafından başlatıldığını ifade eden Çelik, "Siz Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ne kaçak derseniz bunun cevabını alırsınız" dedi. 

Çelik'in açıklamalarından öne çıkan başlıklar şöyle:

"Bir ana muhalefet partisi liderinin cumhurbaşkanlığı makamıyla ilgili konuşurken ciddi argümanlara sahip olması lazım. 

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki binalara kaçak diyorlar. Böyle bir şey söz konusu değil. Varsa elinde bir bilgi belge çıksın açıklasın. Benim bakanlığımı da ilgilendirdiği için detaylı olarak biliyorum

Halkın oylarıyla seçilmiş bir cumhurbaşkanı... Cumhurbaşkanı Meclis'e girdiği zaman ayağa kalkmamayı maarifet bilen bir parti. Türkiye ile ilgili söyleyecek hiçbir sözü yok. Söz söyleyeceklerin karşısında olmayı misyon edinmişler. 

Aynısını Turgut Özal'a da yaptılar. Abdullah Gül'e de yapmaya kalktılar. Onlar siyasi iktidar kim olursa olsun, cumhurbaşkanlığı makamının kendilerine ait olduğunu düşünüyorlar. Zaten sistemin kurgusu da öyleydi. 

Anayasanın üstünde kırmızı kitap olacak, iktidarın üstünde de CHP zihniyetiyle paralel hareket eden bir cumhurbaşkanı olacak. Oraya Abdullah Gül gibi Recep Tayyip Erdoğan gibi bir cumhurbaşkanı geleceğini hesap etmemişler. Her zaman Kenan Evren stili Ahmet Necdet Sezer stili cumhurbaşkanlarının geleceğini düşünmüşler. 

Bu denklem bozulduğu zaman da her şeye karşı yıkıcı tutum alıyorlar. Kimse bu tartışmalardan yola çıkıp cumhurbaşkanı tarafsızlığını bozuyor demesin. Bu tartışmayı CHP başlattı. Geleneğinde olmadığı halde MHP de CHP'nin yedeği olarak tartışmalara katıldı.

Burada halktan yüzde 52 oy almış bir cumhurbaşkanının buna cevap vermemesi düşünülemez. Siz Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ne kaçak derseniz bunun cevabını alırsınız. Ana muhalefet partisi liderinin klozet tartışması düzeyine düşmesi doğru bir şey midir?"