'Önce özür dilenecek, tazminat ödenecek'

Sivas'ta halka hitap eden Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İsrail'le son günlerde yaşanan yakınlaşma süreciyle ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

05.12.2010 - 16:24

'Önce özür dilenecek, tazminat ödenecek'

Başbakan Erdoğan, Sivas'tan İsrail'e mesaj gönderdi.

Sivas'ta halka hitap eden Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İsrail'le son günlerde yaşanan yakınlaşma süreciyle ilgili de önemli açıklamalarda bulundu.

Erdoğan konuşmasında, "İsrail'deki yangına yardım göndermemiz bizim insani ve İslami görevimizdi. Şimdi birileri çıkıp 'Yeni bir dönemi başlatalım' diyor. Önce taleplerimiz yerine getirilecek. Önce Mavi Marmara'da şehit edilen 9 kardeşimizin hesabı verilecek. Önce özür dilenecek, tazminat ödenecek. Biz adım atana karşılık adım atarız. Ama önce elin samimi şekilde uzandığını görmek, buna inanmak istiyoruz" dedi.

Başbakan Erdoğan, Sivas'ta Nuri Demirağ Havaalanı ve bazı tesislerin toplu açılış töreninde halka hitap etti.

Wikileaks belgeleriyle ilgili değerlendirmelerde bulunan Erdoğan, ''Bu belgelerin yayınlanış şekli, bu belgelerin seçilme kriterleri arkasında farklı niyetler olabileceğine dair kuşkularımız açıktır. Belli ki; birileri, belli ülkeleri töhmet altında bırakmanın, ülkeler arasındaki ilişkileri bozmanın tamamiyle dedikodu, magazin, iftira niteliğindeki ipe sapa gelmez yorumlarla kafaları karıştırmanın mücadelesi içinde'' diye konuştu.

Belgeler açıklanmaya başladığında ''Ne yapılmak istendiğini görelim, eteklerindeki taşları döksünler. Amaç, hedef, gaye nedir ortalığa dökülsün'' dediğini hatırlatan Başbakan Erdoğan, meseleye soğukkanlı bir şekilde baktıklarını söyledi.

Kendileri meseleye sağduyuyla yaklaşırken, birilerinin adeta define bulmuş gibi bu belgelerden medet ummaya başladığını belirten Başbakan Erdoğan, şöyle dedi: ''Yabancı bir diplomat senin ülkenin Başbakanına, senin ülkenin seçimle iş başına gelmiş hükümetine, partisine, milletvekillerine iftira atacak, sen de bu iftiradan medet umacak ve hani Sivaslıların çok güzel bir deyimi var ya: 'Akıl elden, fikir emanet'...Bunlar artık aklı yabancı diplomatlardan almaya başladı. Bunlar artık fikri yabancı diplomatların hezeyanlarından emanet almaya başladı. Kendileri üretemiyor, artık ithal ediyorlar. Bunlar 'kılavuzu karga olanın...' derler ya... Bunlar doğru kılavuzu bir türlü bulamadı. Neyi kılavuz edinseler, neyin peşine düşseler, yanlış yollara gidiyorlar.''

Günlerdir kendisinden olmayan bir belgenin istendiğini ifade eden Başbakan Erdoğan, bu belgeyi isteyenlere Sivas'tan Aşık Veysel'in dizeleri ile seslendiğini belirtti. Erdoğan, Aşık Veysel'in dizelerini şöyle okudu:

''Aldanma cahilin kuru lafına, kültürsüz insanın kulu yalandır. Hükmetse dünyanın her tarafına, arzusu, hedefi yolu yalandır. Kar suyundan süzen çeşme göl olmaz, gül dikende biter diken gül olmaz. Her sineğin balı olmaz, peteksiz arının balı yalandır.''

''MİLLİ İRADENİN ÜZERİNDE BİR GÜÇ YOKTUR''
Gazi Mustafa Kemal'in 1919 yılında Erzurum'un ardından Sivas'ta Sivas Kongresi'ni topladığını hatırlatan Başbakan Erdoğan, Sivas'ta alınan kararların Kurtuluş Savaşı'nın rotasını çizdiği kadar sonrası için de istikamet belirlediğini vurguladı.

Sivas'ta vatanın bölünmezliği, bütünlüğü, bağımsızlığı ifade edilirken, milli iradeye de bir kez daha vurgu yapıldığına işaret eden Erdoğan, şunları kaydetti.

''Ana muhalefet partisi, artık şunu anlamalı ve kabul etmeli; milli iradenin üzerinde bir güç yoktur. Siyaset milletle yapılır, siyaset millet için yapılır. Yabancı diplomatların iftiralarıyla, ithamlarıyla, hezeyanlarıyla siyaset yapılmaz. Düne kadar iktidar olmak için farklı anlayışların, arayışların peşine düşen, farklı yerlerden medet umanlar, bugün de ciddiyeti tartışılır belgelerden medet ummaya başladı. Biz de diyoruz ki: Millete gelin, millete. Gelin siyaseti milletle yapın. Millet için yapın. Başka yerlerde, başka odaklarla çare aramayın, kılavuz aramayın. Millet kılavuz olarak yeter. Gelin milletin arasına gelin.''

Açılışını yapılan eserlerin Sivas'a hayırlı olmasını dileyerek, emeği geçenlere teşekkür etti.

Erdoğan, daha sonra Devlet Bakanları Hayati Yazıcı, Faruk Nafız Özak, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ile Sivas'ta Nuri Demirağ Havaalanı ve hizmet binası, Yurtkur tarafından yapılan öğrenci yurdu ve diğer tesislerin ortak açılışını yaptı.

Başbakan Erdoğan'ın çocuklara oyuncak dağıttığı açılışta, vatandaşlar da ''Yiğido Başbakan'' sloganları attı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...