'Önce parti içi demokrasiyi sağlasınlar'

Hükümetin hazırladığı Yargı Reformu Taslağı adli yıl açılış resepsiyonunun ana gündem maddeleri arasındaydı.

NTV Haber 08.09.2009 - 00:54

Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker, adli yılın başlaması dolayısıyla resepsiyon verdi. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve CHP Lideri Deniz Baykal' ın mazeret bildirerek katılmadıkları resepsiyonda en çok hükümetin üzerinde çalıştığı Yargı Reformu Taslağı konuşuldu.

Taslakta yeralan yasama ve yürütmenin Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’na üye seçmesine olanak sağlayan düzenlemeye en çarpıcı eleştiri Yargıtay Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya' dan geldi.

Yalçınkaya, “Önce siyasi partilerin kendi içlerinde parti içi demokrasiyi sağlaması gerekir. Yani milletvekilleri bağımsız ve hür iradeleriyle karar verebilmelidir. Bunun için parti içi demokrasi çok önemli. Bu sağlandıktan sonra yasama organı Kurul'a üye seçebilir. Yargı halk için var, Hakim ve Yargıçlar için değil bugün kişilerin bulunduğu makam önemli değil, biri gider biri gelir önemli olan yargının bağımsızlığının korunmasıdır'' dedi.

Yalçınkaya' ya Deniz Feneri soruşturması da soruldu. Ak Parti hakkında Siyasi Partiler Yasası kapsamında sürdürülen soruşturmanın ne aşamada olduğunun sorulması üzerine Yalçınkaya, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen soruşturmanın sonucunu beklediklerini belirtti. Ankara Başsavcılığı’ndan bağımsız olarak Almanya’dan bilgi ve belge taleplerinin de olduğunu söyledi.

Yargının taslağa yönelik eleştirilerini değerlendiren Adalet Bakanı Sadullah Ergin ise ''tüm eleştirileri harmanlayıp nihai bir değerlendirme" yapacaklarını söyledi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...