Öncelik iç güvenlik reformunda

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun açıkladığı düzenlemelerden iç güvenlik reformuna öncelik verileceği, diğer düzenlemelerin paket halinde değil tek tek Meclis'e gönderileceği öğrenildi.

Haberler 21.10.2014 - 22:24

Öncelik iç güvenlik reformunda

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun AK Parti Grup Toplantısı'nda açıkladığı düzenlemelerden iç güvenlik reformuna öncelik verileceği, diğer düzenlemelerin paket halinde değil tek tek Meclis'e gönderileceği öğrenildi.


Başbakanlık kaynaklarından edinilen bilgiye göre, Başbakan Davutoğlu'nun açıkladığı reformlar tek tek TBMM'ye gidecek. Reformların bir kısmı ise Meclis'te bulunuyor.

Öncelik İçişleri Bakanlığıyla ilgili iç güvenlik reformuna verilecek. Diğer düzenlemeler, paket halinde değil tek tek Meclis'e gönderilecek.


Başbakan Davutoğlu, paketinin ayrıntılarını partisinin Grup Toplantısı'nda şu sözlerle açıklamıştı:

SOYADI DEĞİŞİKLİĞİ
"Doğum, evlenme ve boşanmalarda nüfus müdürlüğüne gidilmeyecek. İsim ve soyisimlerle ilgili mahkeme kararına ihtiyaç olmayacak.

Mahkemeye gitmeden tek dilekçeyle başvurabilecek. Hiçbir mahkeme süreci olmayacak. Soyadları tek bir dilekçeyle değiştirebilecek.

NÜFUS KAYDI VE İKAMETGAH ÖRNEĞİ
Nüfus kayıt örneği ve ikametgah belgesi e-devlet sitesinden alınabilecek.

PASAPORT ALIMI
Pasaport alacak olan bundan sonra Emniyet Genel Müdürlüğü'ne gitmeyecek, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü'ne gidecek.

Böylece sanki pasaportla yurtdışına çıkan her vatandaş potansiyel suçluymuş gibi Emniyet kapılarında pasaport ya da ehliyet için beklemeyecek.

İÇİŞLERİ YENİDEN YAPILANDIRILIYOR
İçişleri Bakanlığı'nın yeniden yapılandırılmasına ihtiyaç var. Emniyet Genel Müdürlüğü'nün etkinliğini güçlendirecek tedbirler alacağız.

JANDARMAYA ÖZEL KIYAFET
Jandarma ve Sahil Güvenlik komutanlıklarının atama ve sicil bilgileri doğrudan İçişleri Bakanlığı'na bağlanacak. Askeri konular hariç yetkiler İçişleri Bakanlığı'na veriliyor.

Jandarmalarımız İçişleri Bakanlığı’nın belirleyeceği özel kıyafet giyecek.

DİNLEMELER
Herhangi bir istihbari faaliyet yapılıyorsa bunun denetimi de yapılacak. Önce İçişleri Bakanlığı, Başbakanlık Teftiş Komisyonu’nda denetlenecek, TBMM’deki komisyona rapor sunulacak.

MOLOTOFLU GÖSTERİ
Toplantı ve gösteri hakkı demokratik haktır, engellenemez. Toplantı ve gösteri yapanlara karşı yapılacak her türlü saldırı engellenecek. Şiddete dönüştürülen her türlü eylem suç sayılacak.

Yani, 'Toplantı gösteri yürüyüşü yapacağız, fikirlerimizi ifade edeceğiz...' Çok güzel, edin. Ama elinize molotof kokteyli aldığınız anda toplantı ve gösteri hakkı biter, şiddet eylemi başlar. O andan itibaren, 'Ben toplantı ve gösteri hakkımı kullanıyorum, bana müdahale edemezsin' diyemez kimse.

Molotof bir saldırı aracıdır. Molotoflarla ambulans, kütüphane ve müzelere saldırılmışsa, vatandaşlarımızın yüzlerine atılmış, gençlerimiz yaşamını yitirdiyse bir suç aletidir.

Birileri için tek norm dışarıda demokratik ülkelerdeki uygulamalarsa işte demokratik ülkelerdeki uygulamalar. Kimse çıkıp da bu uygulamalardan sonra molotofkokteylini savunmaya cüret etmesin.

Avrupa'daki basın yayın organları da bu konular yasalaştığında 'Türkiye otoriterleşiyor' diye yaygara yapmaya kalkmasınlar.

YÜZ KAPATMAK, SİLAH BULUNDURMAK
Yüzünü kapatarak toplantı ve gösteri yapanlara izin verilmeyecek. Yüzünü kapatmış, elinde pompalı tüfek. Bu gösteri mi? Bunlar toplantı ve gösteri özgürlüğünün içine giremez. Maskeler takarak şiddet amaçla sokağa çıkanlar potansiyel suçlu olarak görülürler.

Gösteriye silahlı katılanların cezaları artırılacak. 6 aydan 3 yıla kadar olan ceza, 2.5 yıldan 4 yıla kadar artırılacak.

GÖZALTI SÜRESİ
Polise 24 saat gözaltı yetkisi veriyoruz, üst amirin kararı ve denetimiyle. Bizim getirdiğimiz teklif, Avrupa'daki en düşük uygulamayı alıyor, polis 24 saat tutabilsin, savcı da bunu en fazla 48 saate uzatabilsin ve 4 gün içinde de hakim huzuruna çıkma zorunluluğu zaten var, bu gerçekleşsin.

ZARAR SUÇLUYA ÖDETİLECEK
Gösterilerde verilen zarar suçluya ödetilecek. Zamanaşımına uğratılmayacak.

BONZAİ SATAN TERÖRİSTTİR
Bonzai ve diğer uyuşturucu işi yapanlar terör muamelesi görecekler. Her biri birer teröristtir.

SOSYAL MEDYA
Sanal ortamda şiddet dili içeren mesajlar engellenecek. Nefret dili ve şiddet diline karşı sanal ortamda alınacak tedbirleri görüştük.

ARAMA YETKİSİ
Kolluğun üst ve araç arama yetkisi yeniden şekillendirilecek.

Engelli, hasta ve yaşlılarla ilgili yeni düzenleme yapılacak, ifade evlerinde alınacak.

KOLLUK GÖZETİM KOMİSYONU
Devrim mahiyetinde bir reform yapıyoruz. Kolluğun görevlerini nasıl kullandığını denetlemek amacıyla AB standartlarına uygun bir şekilde Kolluk Gözetim Komisyonu kurulacak.

PAKETTEKİ DİĞER DÜZENLEMELER
İş sağlığı ve güvenliği tasarısı en kısa zamanda Meclis’e sunulacak. Kişisel verilen korunması için düzenleme yapacağız, en kısa sürede kanunlaşacak. Elektronik ticaretin düzenlenmesiyle ilgili yasal çalışmayı tamamladık. İstanbul Tahkim Mahkemeleri kuruyoruz."

Sayfa Yükleniyor...