CHP’nin 10 yıllık Genel Sekreteri Önder Sav, gizli görüntülerin ortaya çıktığı 6 Mayıs sabahından, CHP'de Kemal Kılıçdaroğlu dönemine geçilen 22 Mayıs akşamına kadar yaşananları anlattı.

‘Ege'de Son Söz’ Gazetesi'ne konuşan sav, 53 yıllık arkadaşı Deniz Baykal'ın istifa kararını kendisiyle paylaşmadığını söyledi:

“İstifa ettiği gün, ben onun 53 yıllık dostuyum, arkadaşıyım, genel sekreteriyim. Belki benle oturup o konuyu konuşsaydı, onu daha büyük, farklı boyutlarda tutabilirdik. Ama istifada bir dönüş kararlılığı vardı. Daha MYK'da okuduğu an hissettim, Deniz Bey'in dönüş kararlılığı satırların arasında vardı” dedi.

Kılıçdaroğlu'nun adaylığını eşinden bile sakladığını belirten Sav’ın açıklamaları şöyle:

"TERS KÖŞEYE YATIRDIM"
Sav, ilk anda Baykal'a destek gibi algılanan ‘kimse Deniz Baykal istifa etti diye avcunu ovuşturmasın’ beyanına da açıklık getirdi:

“Böyle diyerek basını ters köşeye yatırdım. Bu hem AKP ve benzerlerine bir mesajdı, hem de parti örgütüne. Ayıca, ‘Cumhuriyet Halk Partisi aslan yatağıdır, boş kalmaz. CHP yoluna devam eder’ mesajıydı. Hem de CHP içinde olabilecek bir takım hafifliklere engel olmak amaçlıydı.

YAKINLIKLA YALAKALIK
Sav, Baykal'ın istifasının ardından toplanan MYK'da yaşananları da anlattı.

“Arkadaşların bir kısmının Deniz Bey’e iyilik yapmadıklarını, Deniz Bey’in de kimsenin hamiliğine ihtiyacı olmadığını söyledim. Ve ‘Deniz Bey’e yakınlıkla yalakalığı birbirinden ayırın arkadaşlar’ dedim. Savcı Sayan zıpladı ve bir şeyler söylemeye çalıştı. Hiç kaale bile almadım.”

"ÖLÇTÜM, TARTTIM; BİÇTİM..."
Önder Sav, Baykal ile yolları ayırmaya nasıl karar verdiğini de anlattı:

“13 Mayıs Perşembe akşamı, evde kendi kendime epey tartıştım. Kritik süreçlerde, pencereden bakar, dışarıda Önder Sav’ı gözlerim. Ölçtüm, tarttım, biçtim. Sindiremiyorum CHP’nin adaysız kurultaya gitmesini. Eli kolu bağlı, Godo’yu bekler gibi. Delegeler imzayı verecek, Deniz Baykal oturduğu yerden gelecek. Bu muhasebenin ardından görüşüm netleşti.”

"ADAYLIĞI KİMSEYE SÖYLEMEDİK"
Kemal Kılıçdaroğlu ile hiçkimsenin bilmediği bir yerde birkaç kez görüştüğünü söyleyen Sav, adaylık kararından kimseye söz etmediklerini belirtti:

“Ben o açıklamadan önce o kadar hedef saptırma yaptım ki. Bu binadaki basın koordinatörlüğü bile fark edemedi bunu. Kılıçdaroğlu açıklama için salon tahsisi istemiş, ‘neden istiyor?’ diye sordular. “Ne bileyim ben, sorar mıyım böyle bir şeyi’ dedim. "Sms gönderelim mi?" dediler, ‘Hayır, ne münasebet. Kemal kendi olanağı ile yapsın, partinin olanağını niye kullanayım onun için’ dedim. Bunlar zannettiler ki biz Kemal’le ayrıyız ve ben onu paramparça edeceğim. Tam bir hedef saptırmaydı o.”