Önder Sav: Hukuken sakat

Kemal Kılıçdaroğlu'nun yeni MYK'sında yer almayan Önder Sav, PM üyeleriyle birlikte basının karşısına çıkarak, alınan kararı 'hukuken sakat' şeklinde değerlendirdi.

03.11.2010 - 20:55

Önder Sav: Hukuken sakat

CHP'de krizin taraflarından Önder Sav, Parti Genel Merkezi'nde bir basın toplantısı düzenledi ve kemal Kılıçdaroğlu'nun yeni MYK oluşturmasına tepki gösterdi.

Genel Başkan Kılıçdaroğlu'nun kendi imzasıyla Parti Meclisi'ni toplantıya çağırdığını, ancak imzasına sadık kalmayarak toplantıya katılmadığını öne süren Sav, 81 üyeli Parti Meclisi'nin 61 üyesinin katılımıyla toplantının yapıldığını söyledi.

Katılımın karar almaya yetecek düzeyde olduğunu belirten Önder Sav, toplantıda divan başkanlığına verilen önergeyle 27-28 Kasım tarihinde Ahmet Taner Kışlalı Spor Salonunda Tüzük Kurultayı toplanması kararının verildiğini aktardı.

Sav, çoğu kendisinin yanında olan Merkez Yönetim Kurulu üyelerinin bu üyeliklerinin hukuken devam ettiğini ileri sürerek, ''Yeni bir MYK atanması hukuken sakat bir atamadır. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı değil, dünyanın en yetkili kurumuna da gidilse hukuki sakatlık, sakatlıktır. Cilalı sözlerle örtemezsiniz'' diye konuştu.

Sav'ın açıklamalarından satır başları şöyle:

— CHP'yi içerdeki, dışardaki düşmanlar eskitemedi, CHP'ye kısa bir zaman önce Genel Başkan olan Sayın Kılıçdaroğlu da eskitemeyecektir. İstediği kadar yeni desin CHP Mustafa Kemal'in kurduğu CHP'dir.

— Sav, önümüzdeki sürecin, CHP'nin kimliğini tartışmaya açanlarla, partinin ilkelerinden vazgeçmeyenler arasında bir mücadeleye sahne olabileceğine işaret ederek, bu mücadelede kendilerinin duruşunun açık olduğunu kaydetti.

— "PM'yi toplantıya çağırıp da kaçmanın sonu nereye varacaktır? Bu önemli organ elbette bir gün toplanacaktır. Toplandığı zaman bugün kendi yetkilerini yoldan çıkarmaya çalışanlardan da hesabını soracaktır."

— "CHP, şimdi içinde bulunduğumuz türden kriz diye nitelenen süreçleri kolaylıkla aşacaktır. Bizim uğraşımız da o. Böyle bir gündemde CHP'nin yürüyüşünü, ilerleyişini kimsenin kösteklemesine iznimiz olamaz. Bizim yapmamız gereken şey, CHP'nin bütünlüğüne, birliğine katkı koymaktır. PM üyeleri olarak önümüzdeki dönemde de görevlerimizi aksatmadan yürüteceğiz. CHP'nin omurgasını kimseye eğdirtmeyiz. CHP'yi eksenlerinden kaydırtmaya da müsaade etmeyiz."

— "Şimdi benim, kendisini yeni Cumhuriyet Halk Partisi diye ilan etmeye kalkanlara tavsiyem, CHP tarihini bir kez daha okumalarıdır."

— "PM üyeliğiyle CHP ile tanışmış olanların 53 yılını CHP'ye adamış olanlara söyleyecek bir sözü olamaz. Tabii zaman içinde onlar da eğitilir. Bizler gibi öğretmenler, Allah sağlık verirse onlara da öğretiriz. Bu bakımdan kuşkumuz yok.

Bizler Mustafa Kemal'in İsmet Paşa'nın Bülent Ecevit'in oturduğu koltuğa oturan insanların CHP'nin kimliğine sahip çıkmasını, öyle yüzeysel sözlerle 'korku imparatorluğu yaratılıyor' söylemleriyle kimleri kastettiklerini bilmiyorum, ama galiba korku imparatorluğundan kasıt benim... Biz hayatımızda CHP'ye hizmet etmekle övünürüz."

— Sav, ''Yangından mal kaçırırcasına, hemen sıcağı sıcağına Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'na bir liste vermek çözüm değildir. Çözüm hukukidir, hukuken çözüm yollarını elbette bulacağız'' dedi.

— CHP örgütlerinin umutsuzluğa kapılmamalarını, CHP'nin, bu yaşananları kısa sürede aşacağını ve iktidar yolundaki yürüyüşüne devam edeceğini söyledi.

— Önder Sav, ''CHP kendi özünden, benliğinden hiç fedakarlık etmeden AKP'ye öykünerek, sağa yanaşarak, bir kısım CHP'ye hayatında oy vermemiş kimselere şirin görünerek, CHP'nin kimliğini, mayasını bozamayacaklardır. CHP'lilerin içlerinin rahat olmasını diliyorum'' dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...