Geçtiğmiz hafta hareketli günler geçiren CHP'den, bugün de ardı ardına yeni haberler geldi.

Çalkantılı günlerin ana konularından biri olan tüzük ve parti meclisi değişikliği için kurultay yapılıp yapılmayacağı hakkında, Genel Sekreter Sühely Batum 'Kurultay, seçim sonrası' açıklamasında bulundu.

"Çarşaf liste, üyelerin atanması, kadın erkek kotası, üye yazımı, ön seçim, bütün bunların olacağı bir tüzük değişikliği olacak. Seçimden hemen sonra olacak" diyen Batum, yarın da Önder Sav'la devir teslim töreni yapacak.

Yazılı açıklamada, CHP'de en uzun süre Genel Sekreterlik koltuğunda oturan Sav'ın, yarın saat 10.00'da görevini Süheyl Batum'a devredeceği bildirildi.

"ÖRGÜTLERDE TASVİYE YOK"
Partideki bir başka konu da, başta İstanbul İl Başkanı Berhan Şimşek olmak üzere örgütlerdeki durumdu.

Şimşek, NTV yayında görevden alınacağı ya da istifa edeceği iddialarını yalanlamış ve "Ne istifa etmeyi düşünüyorum ne de sayın Genel Başkan böyle birşey söyledi. Görünmeyen eller CHP'yi parçalamak isityorlarsa buna önce Genel Başkan sonra bizler müsaade etmeyiz. Düşman sevindirmek adına siyaset yapamayız" demişti.

Genel Başkanı Yardımcısı Gürsel Tekin, il ve ilçe başkanlıklarına bir genelge göndererek ikinci bir emre kadar atama yapılmamasını isterken, Genel Sekreter Süheyl Batum bu konuyla ilgili, İl başkanlıklarında değişime gidilmesinin düşünülmediğini belirtti ve ''Değişim veya tasfiye söz konusu değil. Bu İstanbul için de geçerli'' dedi.

Batum, örgütten sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin'in, il ve ilçe başkanlıklarına bir yazı göndererek, değişiklik yapmamalarını, yanlış anlaşılmalara yol açmamalarını istediğini aktardı.

"KIRIP DÖKMEDEN..."
Ayrıca parti yönetimi, yeni dönemin startejisini belirlemek üzere toplantı üstüne toplantı yapıyor. Kılıçdaroğlu'na parti tabanından destek ziyaretleri sürerken, CHP lideri DSP ve CHP'nin 78 eski milletvekiliyle buluştu.

Kılıçdaroğlu, "Kırıp dökmeden yolumuza devam edeceğiz. Kendi içimizde geçmişte kırgınlık küskünlük olabilir. Onları bir tarafa bırakacağız. Tek yürek yola devam edeceğiz. Çalışan örgütü başımızın üstünde taşıyacağız. Onlarla devam edeceğiz" ifadesini kullandı.

MYK'DA NE KONUŞULDU?
CHP'nin bugün toplanan MYK'sı sonrası Batum şu açıklamaları yaptı:

— Toplantıda NATO'nun füze savunma sistemi konusunun değerlendirildiğini aktaran Batum, bu konuda Prof. Dr.Sencer Ayata'nın bir rapor hazırlayacağını söyledi.

— Batum, MYK'da 18. Eğitim Şurası'nın da ele alındığını bildirerek, Milli Eğitim Bakanlığı'nın şuralar için uygun salonları varken bu etkinliği bir otelde yapmasını üzüntü verici bulduklarını kaydetti.

''AKP iktidarında milli eğitim bir yaz-boz tahtasına dönüştürüldü'' diyen Batum, sınıf geçme usulünde değişiklik yapılmasını ve 8 yıllık kesintisiz eğitimden geri dönülmesi planlarını doğru bulmadıklarını belirtti. Batum, ''8 yıllık kesintisiz eğitimin sağladığı ana yapıyı bozmak olan 3 3 2 sistemini son derece yanlış ve sakıncalı görüyoruz'' dedi.

— MYK toplantısında hidroelektrik santralleri (HES) konusunun da tartışıldığını belirten Batum, ''Biz parti olarak, HES'lere ilke olarak karşı değiliz. Ama bunun kesinlikle yöredeki insanlarımızın taleplerine karşı olarak ve bölgenin bütün doğal yapısının göz göre göre ortadan kaldırılarak yapılmasına karşıyız. Bu yönde yapılacak yasal değişikliklere de karşıyız'' diye konuştu.

— Batum, parti üyeliğinin dışında gönüllü üyelik kurumu oluşturulmasına yönelik bir rapor hazırlandığını kaydetti.

— Batum, bir soru üzerine, daha önce Ankara Milletvekili Hakkı Suha Okay'ın yürüttüğü seçim komisyonu başkanlığına yeni yapı kapsamında Genel Başkan Yardımcısı Mesut Değer'in getirildiğini ancak eski üyeliklerin de sürdüğünü açıkladı.

— Grup Başkanvekilliklerinde değişim olup olmayacağı sorusu üzerine Batum, ''Grup Başkanvekilliklerinde hiçbir değişim söz konusu değildir'' yanıtını verdi.