Onlar da Başbakan'dan destek istedi

Elektrik ve hidrojenle çalışan otomobiller üzerinde çalışan Sakarya Üniversitesi öğrencileri, 'yerli otomobil' için destek bekliyor.

01.02.2011 - 17:38

Onlar da Başbakan'dan destek istedi

Türkiye'de üniversiteler arasında güneş ve hidrojen enerjili araç tasarlayan ilk üniversite olan Sakarya Üniversitesi İleri Teknolojiler Uygulama Topluluğu (SAİTEM) öğrencileri, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın "yüzde 100 yerli otomobil üretilmesi" çağrısına, "Bizi desteklesinler. Dünya çapında pazar bulabilecek araçlar üretibiliriz" diyerek cevap verdi.

Sakarya Üniversitesi İleri Teknolojiler Uygulama Topluluğu (SAİTEM) üyeleri yerli otomobil üretilmesiyle ilgili olarak başlayan tartışmalara bugün üniversitenin Esentepe Yerleşkesi’nde gazetecilere açıklama yaparak katıldı.

Milliyet'in aktardığına göre basın tanıtım grubu yöneticisi Mühendislik Fakültesi 3’üncü sınıf öğrencisi Nazım Açıcı, geliştirdikleri güneş ve hidrojen enerjili araçlar ile bugüne kadar bir çok yarışlara katıldıklarını hatırlattı. Bu araçlarla Türkiye’deki yarışlarda alınabilecek her dereceyi aldıklarını söyleyen Nazım Açıcı şöyle devam etti:

"Avrupa Ekonomi Yarışması adı altında düzenlenen yarışta da 250 Avrupa Üniversitesi ile yarıştık. Orada da ülkemizin sahip olduğu tek podyum dereceleri olan 2008-2009 yıllarında 2 yıl üst üste Avrupa 3’üncülüğü elde ettik. Bunların dışında dünyanın en prestijli Güneş Arabaları yarışı olan Avustralya World Solar Challenge 2009’a katılarak ülkemiz için bir ilki gerçekleştirdik." Üniversitenin tahsis ettiği laboratuvarda çalıştıklarını söyleyen Nazım Açıcı bu yıl Avustralya’da yapılacak olan yarışlara Türkiye’den tek davet edilen Üniversitenin Sakarya Üniversitesi olduğunu belirterek yeni projelerini anlattı.

SAGUAR PROJESİ
Sakarya Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Meteoroloji ve Malzeme Mühendisliği öğrencisi Mehmet Burak ise 60 kişilik bir topluluk olduklarını, yeni yapacakları SAGUAR 2 aracı ile aracın saatte 140 kilometre hız yapabileceğini söyledi.

"Yeni projemize şubat ayının sonlarında başlayacağız. Fakat orada da maddi sıkıntılarımız var " diyen Burak, yüzde 100 yerli otomobil isteyen Başbakan Erdoğan’ın kendilerine destek vermesini istedi. Burak şunları söyledi:

"Üretim ve malzeme alımı konusunda sıkıntı yaşıyoruz. Şu an ciddi bir maddi eksiğimiz var, bunu kapamaya çalışıyoruz. Bu açığı kapadığımız zaman dünya şampiyonasında derece elde etmemek için hiçbir nedenimiz yok. Başbakanımız geçtiğimiz günlerde yerli otomobilden bahsetmişti. Biz de Türk gençleri olarak üniversitelerde bu çalışmaları başlatarak ilerde otomotiv sektöründe yetkili ve kalifiye mühendisler olarak yetişmeye çalışıyoruz. Üniversite yıllarını bu projelerde çalışarak mezun olan bir mühendis profosyonel iş yaşamında hiçbir sıkıntı yaşamaz ve yerli otomobil üretiminde ciddi katkılar sağlayabilir."

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...