Onlardan 2 aydır haber yok

PKK’nın 2 ay önce kaçırdığı 3 asker, 1 kaymakam adayı ve 1 sağlık görevlisi adeta unutuldu. 5 aile perişan.

07.09.2011 - 11:32

Bingöl-Lice karayolunda yol keserek kimlik kontrolü yapan PKK’lılarca kaçırılan 3’ü asker biri kaymakam adayı 5 kişiyi kurtarmak amacıyla İnsan Hakları Derneği (İHD) tarafından bir heyet oluşturuldu. Heyette asker aileleri de yer aldı. Askerlerle birlikte kaymakam adayı ve sağlık görevlisinin kurtarılması için girişimler sürerken, Milliyet gazetesinin haberine göre örgüt askerlerin serbest bırakılması için operasyonların durması şartını öne sürüyor.

Astsubay Abdullah Söpçeler, Uzman Çavuş Zihni Koç ve sağlık teknisyeni Aytekin Turhan, 9 Temmuz’da Diyarbakır-Bingöl karayolunda, Muş Valilği’nde Kaymakam adayı olan ve Diyarbakır’a kızkardeşini görmek için giden Kenan Erenoğlu ile Muş’un Bulanık ilçesi Gümüşpınar köyüne ailesini ziyarete gitmek üzere Diyarbakır’dan otobüse binen 7 ayllık er Aykut Çelik 12 Ağustos’ta Muş-Kulp karayolunun 35. kilometresinde yol kesen PKK’lılar tarafından kaçırılmıştı.

Operasyonların durması ve askerlerin serbest bırakılması amacıyla sanatçı Ferhat Tunç, İHD Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan, Türk Tabipleri Birliği, Türkiye Barış Meclisi ve Türkiye Alevi Federasyonu ile kaçırılan askerlerin ailelerinin de içinde yer aldığı bir heyet oluşturuldu. Heyet, BDP dâhil birçok kurum ve kuruluşla diyaloga geçti. Askerlerin serbest bırakılmasını sağlamak için heyetin, örgüt kaynaklarına ulaşma çabaları devam ediyor.

HÂLÂ TÜRKİYE’DELER
Örgütün, askerleri Kuzey Irak topraklarına geçirdikten sonra, askerleri kurtarmak için oluşturulan heyetle görüşmeleri sağlamaya çalışacağı öğrenildi. Daha önce karakol baskınları ve çatışmalarda alıkonulan askerler, protokol yapıldıktan sonra heyetler aracılığıyla serbest bırakılmışlardı. 2’si asker 3 kişinin, Kuzey Irak’a geçirilmeleri halinde kısa süre sonra bırakılabilecekleri belirtildi.

13 ŞEHİT VERİLMİŞTİ
9 Temmuz’da Diyarbakır-Bingöl karayolunda PKK’lılar tarafından kaçırılan Astsubay Abdullah Söpçeler, Uzman Çavuş Zihni Koç ve sağlık teknisyeni Aytekin Turhan’ı kurtarmak amacıyla Diyarbakır 7. Kolordu Komutanlığı koordinasyonunda Jandarma ekiplerinin de katıldığı operasyonlar düzenlenmişti.

Bu operasyonlardan birini icra ettikten sonra üssüne dönmek üzere olan iki time Diyarbakır’ın Silvan kırsalında PKK’lılar pusu kurmuş, 13 asker 14 Temmuz günü şehit düşmüştü.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...