Vietnam, komünist rejime karşı internette yükselebilecek muhalif sesleri bastırmak için aldığı önlemleri artırıyor. Hükümetin geçtiğimiz hafta duyurduğu yeni bir yasa, sosyal medyada muhalif görüşleri savunan propoganda yapanlara 100 milyon dong (4 bin 740 dolar) para cezası verilmesini öngörüyor.

Reuters’ın duyurduğu gelişme, son dört yıl içinde tutuklanan muhalif blog yazarrı ve aktivistlerin arttığı ülkede sosyal medyaya karşı en son önlem olarak belirdi.

Başbakan Nguyen Tan Dung’un imzaladığı yasa kapsamında, ‘hükümet karşıtı propoganda yapan’ veya ‘gerici ideoloji yayan’ kişiler para cezasına çarptırılacak.

Hanoi’deki ABD Büyükelçiliği, yasadan rahatsızlık duyduklarını belirterek web sitelerinde, “Temel özgürlük offline olduğu kadar online olarak da uygulanır” ifadesine yer verdi.

İnternet özgürlüğünü savunan kar amacı gütmeyen Electronic Frontier Foundation örgütü de açıklamasında “Vietnam’daki internet özgürlüğü kötüden berbata indirgendi” açıklamasını yaptı.

90 milyon nüfusunun 3’te 1’i internete bağlı olan Vietnam, Sınır Tanımayan Muhabirler örgütü tarafından ‘internetin düşmanı ülkeler’ listesinde gösterilmişti.