Amerikalı bilim kurgu yazarı Phillip K Dick'in günceleri gelecek yıl basılıyor. Yazarın hayranlarının büyük bir heyecanla beklediği Exegesis, 2011 yılının sonbaharında yayımlanacak.

1982 yılında 53 yaşında ölen Dick'in 44 kitabı basılmıştı. Phillip K. Dick ilk kitabı olan 'Solar Lottery/ Uzayda Suikast'i 1955 yılında yayımladı.

Dick'in en çok bilinen kitapları "Yüksek Şatodaki Adam" ve "Androidler Elektrikli Koyun Düşler mi?" de 1982 yapımı 'Blade Runner - Bıçak Sırtı' filminin temelini oluşturur.

Dick'in kitaplarından uyarlanan filmler arasında 'Total Recall/ Gerçeğe Çağrı', 'A Scanner Darkly/ Karanlığı Taramak' ve 'Minority Report/ Azınlık Raporu' sayılabilir. Sadece sinema değil birçok sanat dalı ve disiplin için de ilham kaynağı olan Dick'in eserlerinden esinlenen diğer yapımlar arasında ise 'Dark City/ Gizemli Şehir', 'The Thirteenth Floor/ 13. Kat' gibi önemli filmler yer alıyor.

Dick'in gelecek yıl yayımlanacak güncelerinin bir bölümü 1991 yılında basılmıştı. Ancak yayıncısının verdiği bilgiye göre bu günceden henüz basılmamış ve çoğu elle yazılmış binlerce sayfa bulunuyor.

Güncelerde Dick otobiyografik bilgilere, kendi kurgu tekniğinin analizine ve felsefi tahminlere yer veriyor. Dick'in yaşadığı bir dizi görsel ve işitsel deneyimi de anlattığı belirtiliyor.

Gerçeklik kavramı temel tartışma noktası olan Phillip K Dick'in bir çok eseri bilim kurgu severlerin gözünde kült niteliği taşıyor.