OpenOffice'e ne olacak?

Oracle'ın Sun'ı satın almasından sonra bilişim dünyası pek çok soruya cevap arıyor. Açık kaynak camiasının aklındaki sorulardan biri de OpenOffice'e ne olacağı...

30.04.2009 - 16:18

OpenOffice'e ne olacak?

Oracle'ın bilişim dünyasında beklenmedik bir sürpriz etkisi yaratan Sun'ı satın alma süreci, özellikle Linux dağıtımlarının ayrılmaz bir parçası haline gelen açık kaynaklı üretkenlik yazılımı OpenOffice'in geleceğinin ne olacağı sorusunu ortaya çıkardı.

Sun'ın açık kaynak topluluğuna sunduğu MySQL veritabanı yazılımından sonra en büyük takdir toplayan OpenOffice, TÜBİTAK tarafından geliştirilen Pardus Linux işletim sisteminde de varsayılan kelime işlemci, tablo ve sunu hazırlama yazılımı olarak kullanılıyor.

OpenOffice'in kullanıcı topluluğu Sun tarafından Star Office'in açık kaynaklı hale getirilmesi ardından büyük başarıya ulaşan masaüstü üretkenlik yazılımının ücretsiz ve açık kaynaklı olarak devam ettirilmesi için lobi çalışmalarına başladı.

Kullanıcı topluluğunun bir kısmı, OpenOffice'in tamamen özgür bırakılmasını isterken, bir kısmı ise yazılımın Oracle tarafından evlat edilmesini ve geliştirilmesinde, Sun'ın yaptığı gibi, Oracle'ın ön ayak olmasını istiyor.

OpenOffice yazılımın pazarlama direktörü John McCreesh yayınladığı resmi bir bültenle OpenOffice'in geleceğinin şu ana kadar tamamen bağımsız bir proje olarak devam etmesi yönünde ilerlediğini, önümüzdeki dönemlerde Oracle'dan tamamen bağımsız olarak devam ettirileceğini tahmin ettiğini söyledi.

McCreesh'in aksine, bir kısım kullanıcı ve geliştirici topluluğu ise, yazılımın arkasında Oracle'ın olmasının, yazılımın firmanın iş ortakları tarafından daha çok kabul görmesine yardımcı olabileceğini ileri sürerek pazarda Microsoft Office'e karşı daha güçlü bir rekabet içine girebileceğini ifade ediyor.

OpenOffice'in geleceğinin ne olacağı tamamen Oracle'a bağlı. Ancak bilişim devi, şu ana kadar açık kaynak topluluğunun aklındaki soruları tamamen yok edecek bir açıklama yapmadı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...