ABD, İngiltere ve Fransa'nın başını çektiği koalisyon güçlerinin 19 Mart gecesinde Libya'ya yönelik operasyona başlamasından sonra Türkiye'nin rolü tartışılıyor.

İlişkili Haberler


Ankara cephesi şimdilik gelişmeleri yakından izleme kararı aldı. Pentagon da Türkiye'nin katılım konusunda hala değerlendirmesini sürdürdüğünü açıkladı.

Türkiye şu an için fiili olarak operasyona uçak veya gemisiyle katılmayı düşünmüyor. Kara harekatı düşünülmediği için Mehmetçiğin de Libya'ya gitmesi söz konusu değil.

Türkiye'nin operasyona tali olarak destekte bulunabileceğine dikkat çekiliyor. Libya'ya denizden ya da havadan ambargonun söz konusu olması durumunda Türkiye bu aşamada destek verebilir. Ambargo olursa Türkiye, Akdeniz'de gemileri ve uçaklarıyla yer alabilir. Türkiye daha önce Sırbistan'a karşı Adriyatik'te kurulan güce destek vermişti.

GÖZLER İNCİRLİK ÜSSÜ'NDE
En çok merak edilen konulardan biri de İncirlik Üssü'nün kullanılıp kullanılmayacağı. Libya'nın hava sahasının Türkiye'nin batısında kalması nedeniyle İncirlik'in operasyonda kullanılması beklenmiyor. Ancak ihtiyaç olması durumunda Türkiye İncirlik'i kullanıma açabilir. Talep gelirse Türkiye'nin hava sahası da kullanılabilir.

Türkiye şimdiye kadar Müslüman ülkelere yönelik opreasyonlarda aktif olarak hiç yer almadı. Afganistan'da yer alan güvenlik güçleri sadece bölge komutanlığını yürütüyor, çatışmalara katılmıyor.