Optimus G rakiplerini korkutacak kadar hızlı

LG Optimus G, internet hızı ve uygulama performansına önem veren tüketicilerin en iyi dostu olabilir…

Haberler 25.04.2013 - 09:51

Optimus G rakiplerini korkutacak kadar hızlı

LG küresel alanda tanınan bir elektronik üreticisi ancak mobil cihaz alanında ’deki tüketicilerle arasındaki ilişkinin harika olduğu söylenemez.

Uzun yıllardır başta ekran teknolojisi olmak üzere üretici ve tedarikçi olarak adını duyuran LG, akıllı telefon piyasasında da adını kabul ettirmiş bir marka. Ancak özellikle ülkemizde önyargıları ve soru işaretlerini yıktığını söylemek zor.

Steve Jobs’ın ölümüyle durgunluk dönemine giren Apple’ın yarattığı boşluğu kaliteli ürün + yoğun promosyon faaliyetleriyle fazlasıyla dolduran Samsung’un yanı sıra, Nokia ve BlackBerry gibi eski oyuncuların geri dönüşü, HTC ve Sony gibi markaların da güç kazanması, mobil piyasada rekabeti sanılandan daha acımasız hale getirdi.

Hal böyle olunca, LG rakiplerinden geri kalmamak için kozlarını öne sürmeye başladı. Güney Koreli firma, ilk olarak en büyük rakibi Samsung’a karşı Apple stratejisi kullanarak dava açmaya başladı. Samsung’u yine rakibinin promosyon stratejisiyle vurmak isteyen LG, promosyon çalışmalarını da son dönemde fazlasıyla artırmış görünüyor.

Bu çabaların sonucunda, geçmişteki modellere kıyasla adını daha fazla duyduğumuz bir telefon var karşımızda: Optimus G.

Göz ardı edilmemesi gereken bu teknolojiyi, yakından inceledik:

Büyütmek için tıklayın. Büyütmek için tıklayın.

TASARIM
Optimus G, tasarım olarak plastik kaplı birçok telefondan çok farklı bir görünüme sahip değil. İlk göze çarpan, telefonun daha parlak bir görünüme sahip olması. Ekranın ve kameranın etrafındaki metalik çerçeve de cihazın biraz daha orijinal görünmesini sağlıyor.

Büyütmek için tıklayın. Büyütmek için tıklayın.

Siyah ve beyaz renk seçenekleri bulunan Optimus G akla gelen ilk rakipleri Galaxy S4, iPhone 5, Sony Xperia Z, Nokia Lumia 920, HTC One ve BlackBerry Z10 ile karşılaştırıldığında, tasarım açısından öne çıkan bir özelliğe sahip değil. Ancak dikkat edilmesi gerektiğini düşündüğüm birkaç nokta var.

Büyütmek için tıklayın. Büyütmek için tıklayın.

Arka paneldeki kamera (ki Optimus G’nin en büyük özelliklerinden biri) çıkıntı halinde. Bu durum kameranın darbelere ve düşmelere karşı oldukça hassas olması demek.

Büyütmek için tıklayın. Büyütmek için tıklayın.

Dahası, düz kenarları ve kaygan ön ve arka panelleri, bu telefonun elde durmasını biraz zorlaştırabiliyor. Elinizde tutarken ani bir hareketle çok kolay kayabileceği gibi, hafif eğimli yüzeylerde veya kucağınızda bile rahat duramayabiliyor. Bir anlığa koyacağınız yüzeye dikkat etmeniz gerekeceği gibi, satın almanız halinde yapmanız gereken ilk işlerden biri iyi bir kılıf seçmek olmalı.

Büyütmek için tıklayın. Büyütmek için tıklayın.

Bir diğer göze çarpan nokta, arka kapağın açılmıyor olması. Bu da bataryanın değiştirilemeyeceği anlamına geliyor. SIM kart girişi, sol kenarda yer alıyor. Kutusundan çıkan anahtar şeklinde iğne ile kolayca açıp kartınızı yerleştiriyorsunuz.

Büyütmek için tıklayın. Büyütmek için tıklayın.

BOYUTLAR
4.7 inç (11.9 cm) ekran genişliğine sahip olan Optimus G, 131.9x 68.9x8.5 mm boyutlarında. Telefonun ağırlığı ise sadece 145 gr.

Corning Gorilla Glass 2 korumasına sahip olan Optimus G’ni düşmelere karşı yeterince dayanıklı olduğunu söyleyebiliriz. Yine de, cam ekranını bir yerlere çarpmamak konusunda her zaman dikkatli olmanızda yarar var.


Fotoğraf: Müfit Yılmaz Gökmen. Fotoğraf: Müfit Yılmaz Gökmen.


EKRAN
Optimus G’nin en beğendiğim özelliklerinden biri görüntü kalitesi. Yaklaşık 12 cm genişliğindeki, IPS + LCD kapasitif dokunmatik ekran, 16 milyon renk ile son derece canlı bir görüntü sunuyor. Sıvı kristal ekranlar için geliştirilen en iyi teknoloji olduğu kabul edilen In Plane Switching, LCD ekranın her açıdan tüm renkleri çok canlı ve parlak yansıtmasını sağlıyor.

Optimus G, 1280x768 piksel ekran çözünürlüğü ve 318 ppi (inç başına piksel) ile video izlerken, fotoğraf galerisinde gezinirken veya oyun oynarken kullanıcıları tatmin edecek bir HD görüntü sunuyor.

Optimus G, inç başına piksel yoğunluğunda iPhone kadar güçlü olmadığı ve Samsung modellerindeki gibi AMOLED ekran tercih etmediği için çözünürlükte biraz geri kalabiliyor. Ancak LCD kalitesi göz ardı edilemeyecek kadar başarılı ve diğer modellerin ardından bu telefonu eline alacak tüketiciler görüntü kalitesinden kesinlikle memnun kalacak.

Notebook uygulamasında yazdığınız yazı ve yaptığınız çizimleri telefonun arka planında tutabiliyorsunuz. Notebook uygulamasında yazdığınız yazı ve yaptığınız çizimleri telefonun arka planında tutabiliyorsunuz.

LG’nin Optimus G’de kullandığı üstün ekran teknolojisi sadece IPS’ye dayanmıyor. Güney Koreli firma uzmanı olduğu alanda Optimus G için bir adım ileri giderek, telefonu daha da inceltmek ve ekran kalitesini artırmak için dokunmatik ekranın birçok tabakasını kaldırdı.

iPhone 5’te kullanılan ve dokunmatik sensörleri LCD ekrana bağlayarak telefonun incelmesini sağlayan teknolojinin bir benzeri olarak, LG, dokunmatik ekranlarda yer alan standart katmanları çıkararak, LCD paneline ‘dijitalleştirici’ katmanlar entegre etti.  LG böylece, daha canlı renkler ve çok daha hızlı bir dokunmatik ekran tecrübesi elde edildiğini belirtti.

Bu noktada LG’nin istediği sonucu almış olduğunu söylemem gerekir.


TUŞLAR
Optimus G’nin tuş dağılımı, Samsung kullanıcılarının alışkın olduğu bir düzene sahip.

Açma kapana tuşu ekranın sağında yukarıda yer alıyor. Ses açma-azaltma tuşu ise sol hizasında bulunuyor.

3.5 mm’lik standart kulaklık girişi telefonun ekranın üzerinde, şarj ve veri transferi yapılacak micro USB bağlantısı ise aşağıda konumlanmış.

Ses açma-azaltma tuşlarının altında, micro SIM kartınının yuvası bulunuyor. HTC ve iPhone modellerinde olduğu gibi, bir iğne veya Optimus G’nin kutusundan çıkacak anahtarıyla bu yuvayı kolaylıkla açabilirsiniz. Bu işlemin iPhone kadar zahmetli olmadığına emin olabilirsiniz.

Fotoğraf: Müfit Yılmaz Gökmen. Fotoğraf: Müfit Yılmaz Gökmen.Arka panelin vidalı olması, bataryanın değiştirilemeyeceği anlamına geldiği gibi (açmaya çalışmak çok büyük bir hata olur) telefonun micro USB girişin de olmadığını belirtiyor. Bu eksiklik tüketiciler için ufak bir hayal kırıklığı yaratabilir.

Ancak 32 GB dahili bellek ile sunulan Optimus G (25 B’ı kullanılabiliyor) tüketicilerin kullanımı için ideal bir kapasite sunuyor.

Optimus G’nin ön paneline 1.3 megapiksel, arka panelinde 13 megapiksel kamera ve LED flaş yer alıyor.

PERFORMANS VE UYGULAMAR
Android 4.1.2 (Jelly Bean) işletim sistemi kullanan Optimus G, oldukça hızlı bir telefon. Hatta, kısa süre önce incelediğim ve hızına hayran kaldığım BlackBerry Z 10'u internet tarayıcısı hızında geride bıraktığını söyleyebilirim.

Dört çekirdekli Qualcomm Snapdragon S4 Pro çipi kullanan Optimus G, 1.5 GHz işlemci hızına ve 2 GB RAM’e sahip. Cihazın grafik işlemci birimi ise Adreno 320.

Optimus G’nin uygulamalarını kullanırken, hızını hemen fark edeceğiniz gibi, yüksek performansı da hoşunuza gidecek.

DioDict 3 sözlük uygulaması. DioDict 3 sözlük uygulaması.
DioDict 3 sözlük uygulaması. DioDict 3 sözlük uygulaması.Burada değinilmesi gereken önemli bir detay, Optimus G’nin aynı anda üç uygulamayı kullanma imkanı vermesi. Bu özellik, aynı anda 5-20 uygulamanın açık olması veya ekranı ikiye bölerek iki uygulamayla aynı anda çalışmaktan farklı bir özellik.

Kısaca, Google Play’den indirdiğiniz oyunu oynarken, hesap makinesini ve internet tarayıcısını kullanabiliyor (oyunu duraklatıyorsunuz tabii ki), aynı anda müzik dinleyebiliyorsunuz. Veya, üçüncü bir işlem olarak YouTube üzerinden veya video oynatıcıdan bir videoyu arka planda çalıştırabiliyorsunuz.

LG’nin aynı anda üç uygulamayı çalıştıran özelliği, “QSlide” adını taşıyor. Örneğin, Aces of Luftwaffe oyununu oynarken, oyunun müziğini kapatıp müzik oynatıcıda farklı bir müzik açtım ve YouTube’dan ‘Man of Steel’ tanıtım videosunu izledim.

Bu tür bir karmaşa ne kadar işe yarar orası kullanıcıya kalmış bir şey. Ancak bir oyun oynarken sesini kapatıp istediğiniz müziği dinlemek akla gelecek ilk fikirlerden. Aynı esnada internet tarayıcınızı kapatmayarak, takip ettiğiniz bir bilgiyi her an güncelleyebilirsiniz…

Dikkat edilmesi gereken bir nokta, oyun oynarken arka planda video izlemek istiyorsanız, videonun saydamlığını (opacity) azaltmanız gerekmesi.

Optimus G, ana ekrandaki ve diğer pencerelerdeki uygulamalarını kolayca düzenlemenizi sağlayan basit özellikle sunuyor. Eğer bir uygulamanın üzerine parmağınız basılı tutarsanız, kare desen halinde çizgi çekilmiş ekranda uygulama ikonunu kolayca istediğiniz yere taşıyabilir ve ikon fotoğrafını sağ üst köşede beliren kalem sembolüne tıklayarak size sunulan seçeneklerden biriyle değiştirebilirsiniz.Adres defterinizi, birçok akıllı telefon modelinde olduğu gibi çok sayıda kaynaktan derleyebiliyorsunuz. Bunlar arasında Gmail, Facebook, Twitter vs. var. Yeni bir hesaba senkronize olduğunuz zaman o hesaptaki bilgilerin adres defterine aktarılıp aktarılmayacağına karar verebiliyorsunuz. Adres defterinde gizlediğiniz bağlantılar, arama yaptığınızda beliriyor.

Dosya transferi için micro USB'yi bağladığınızda yapacağınız işlemi belirlemeniz gerek. Dosya transferi için micro USB'yi bağladığınızda yapacağınız işlemi belirlemeniz gerek.QUICK TRANSLATOR
Optimus Pro, karşınıza herhangi bir yerde çıkacak ve anlamanız gereken yabancı metinleri Türkçe’ye veya başka bir dile çevirmek için gelişmiş bir uygulama sunuyor.

Quick Translator, Rusça’dan Slovakça’ya kadar 20’den fazla dil içerirken, çizgi romandan bilgisayar monitörüne kadar her türlü yüzeydeki yazıları algılayabiliyor.

Uygulama ‘sözcük’, ‘çizgi’ ve ‘paragraf’ seçenekleriyle metinleri yakalıyor. Dikkatli bir şekilde, sarsmanda belli paragraf, sözcük veya cümleye odaklanmanız gerekiyor. Uygulamadaki sorun da burada yatıyor diyebilirim.

Metinleri sadece ‘çizgi’ seçeneğiyle birer cümle halinde düzgün yakalamayı başarabildim. Buna rağmen istenilen sonuçlar alındığını söyleyemem. Kameranın metinleri çok daha başarılı algılayabilmesi ve çevirisinin güçlenmesi için üzerinde daha fazla çalışılması gerektiğini düşünüyorum.

MIRACAST
Optimus G, bazı Android telefonların yeni denemeye başladığı Miracast uygulamasını kullanabileceğiniz bir cihaz.

Miracast ile telefonunuzu bir TV setine veya monitöre bağlayabiliyorsunuz. Böylece 1080p video yayını yapabileceğiniz gibi, uygulamaları da büyük ekranda kullanabilirsiniz.

Miracast, TV’nizde video izlerken telefonunuzu diğer işlemler için kullanmanıza imkan veriyor. Ancak uygulama kendisine uyumlu her TV için çalışacağı anlamına gelmiyor. Bunun için LG’den ayrı bir HDMI kablosu almanız gerekebilir.

İleride gelişmesi ve yaygınlaşması halinde, dizüstü bilgisayarları TV’lere bağlayarak kullanmak gibi, akıllı telefonları da dev ekranlara bağlamaya alışabiliriz.

İNTERNET VE BATARYA
Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, 3/4G, LTE, Bluetooth 4.0 bağlantı özelliklerine sahip olan Optimus G, her ne kadar LTE (süper hızlı veri indirme teknolojisi) Türkiye’de bulunmasa da, sahip olduğu hızla fazlasıyla memnun edici.

Yüksek Hızlı Veri Paketi İndirme Erişimi (HDSPA) 42 Mbps olan Optimus G E975, 5.76 Mbps yükleme hızına sahip. LTE ülkemizde olsaydı bu rakamlar en az 2 katına çıkacaktı.

Wi-Fi bağlantısı, sinyalin orta olduğu zamanlarda bile hızlı internet kullanımı ve uygulama indirme imkanı veriyor.

Optimus G, 2100 mAh lityum polmer bataryaya sahip. Bu kapasite, Optimus G içinideal bir batarya ömrü sunuyor. 13 saate kadar konuşma, 410 saat bekleme süresi olan Optimus G, aralıksız 4.5 saat internette sörf imkanı sunuyor.

KAMERA
Optimus G, birçok telefondan daha güçlü bir merceğe sahip olduğunu iddia eden 13 megapiksellik kamerasıyla karşımıza çıkıyor. Peki ne kadar başarılı? Açıkçası beklendiği kadar değil.

Yüz tanıma özelliği, görüntü sabitleme, Yüksek Dinamik Alan (HDR) gibi fonksiyonları bulunan kamera, birçok fotoğraf editleme ayarı da sunuyor. Parlalık, çözünürlük, görüntü modu ayararının yanı sıra, BlackBerry Z10’da gördüğümüz ‘Time Shift’ benzeri bir fonksiyon da mevcut.

Optimus G’deki ‘zaman yakalamalı çekim’ özelliği, bir fotoğrafı kısa bir film gibi çekmenizi, ardından en iyi beş pozdan birini tercih etmenizi sağlıyor. Kısaca, kapalı çıkan gözler Optimus G ile sorun olmayacak.

Kameranın neden çok başarılı olmadığına gelince, bunu kapalı alanlarda fark ediyorsunuz. Işık kaynağı çekeceğiniz görüntünün arkasında mevcutsa, özellikle açık alanda çok iyi pozlar elde ediyorsunuz. Ancak ışık kaynaklarının artması fotoğrafı bulanıklaştırabileceği gibi, kapalı alanda bir Galaxy S3, iPhone 5 veya Nokia Lumia 920 kadar iyi ışık yakalayamıyorsunuz. Ancak genel olarak kameranın iyi kareler yakalamak için başarılı olduğunu söylemek gerekir.

Fotoğraf: Murat Şahin. Fotoğraf: Murat Şahin.
Fotoğraf: Murat Şahin. Fotoğraf: Murat Şahin.
Fotoğraf: Murat Şahin. Fotoğraf: Murat Şahin.
Fotoğraf: Murat Şahin. Fotoğraf: Murat Şahin.

OPTIMUS G - iPHONE 5 KARŞILAŞTIRMASI

SONUÇ
5.5 inç (13.9 cm) ekran genirşliğindeki abisi G Pro’dan önce tüketicilerle buluşan Optimus G, LG’nin bugüne kadar sunduğu en başarılı akıllı telefon denilebilir.

Optimus G, tüketicilerin en çok önem verecekleri özelliklerden ekran kalitesi ve hız konusunda oldukça başarılı. Kamerası da rakiplerinden uzak kalmayan bir performans sunuyor. Ancak Optimus G’yi rakiplerinden ayıran noktalar, yüksek performansı ve tarayıcı hızı olacak.

iPhone’un tahtını sarsmaya çalışanlarla, üçüncülük için kapışanların giderek renk kazandırdığı akıllı telefon sektöründe, Optimus G her ne kadar çok başarılı bir ürün olsa da ‘mutlaka almalıyım’ diyebileceğiniz bir cihaz değil. Bunun nedeni telefonun kendisinden değil, model çeşitliliğinden kaynaklanıyor.

Tercih yapmadan önce aklınızdaki modelleri çok iyi kıyaslamanız lazım. Ancak hız ve görüntü kalitesi sizin için öne çıkan faktörler ise Optimus G çok iyi bir tercih.

LG, Samsung’a kıyasla Türkiye’deki tüketicilere bugüne kadar soğuk kalmış olmasının dezavantajını Optimus G’de yine tecrübe edebilir. Ancak önyargılı olmak bazıları için büyük bir kayba neden olacaktır, orası kesin. LG, küresel alanda güçlendirdiği promosyon  stratejisini Türkiye’de de iyi uygulaması halinde Türk halkının aklındaki belirsizlikleri yavaşça ortadan kaldırabilir.

TEKNİK ÖZELLİKLER

Ölçüler: 131.9x68.9x8.5 mm,

Ağırlık: 145 gr,

Ekran: IPS + LCD kapasitif dokunmatik, 16 milyon renk,

RAM: 2 GB,

Mikro SD kart: Bulunmuyor,

Bağlantı: HSDPA 900 / 2100, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Wi-Fi hotspot, Bluetooth 4.0,

Hız: 42 Mbps indirme 5.76 Mbps yükleme,

USB: micro USB 2.0,

Kamera: Ön panel 1.3 / Arka panel 13 megapiksel,

Video: 1080p, saniyede 30 kare,

İşletim sistemi: Android 4.1.2 (Jelly Bean),

İşlemci: Qualcomm Snapdragon S4 Pro,

İşlemci hızı: 1.5 GHz,

Grafik İşlemci Birimi: Adreno 320

Tarayıcı: HTML5, Adobe Flash,

GPS:  A-GPS (Assisted GPS: baz istasyonları aracılığıyla en yakın uyduya bağlanarak GPS hizmeti alma özelliği) ve GLONASS (Küresel Navigasyon Uydu Sistemi),

Renk seçenekleri: Siyah ve beyaz,

Batarya: 2100 mAh,

Fiyat: 1799 TL.

EKSİLER
-Tasarım daha iyi olabilirdi,

-Kameranın beklenenin üzerine çıkamaması,

-micro SD kart girişi olmaması,

-Ses çıkışı çok başarılı değil.

ARTILAR
- IPS ekran ile harika görüntü,

- Kullanım ve internet hızı çok iyi,

-Yüksek performans ile eşzamanlı birden fazla uygulama kullanma imkanı,

- Miracast ekran paylaşım özelliği

PUAN: 85/100

En büyük rakipleri: Galaxy S4, iPhone 5, HTC One, BlackBerry Z10.

Sayfa Yükleniyor...