Oramiral Ataç Giresun gemisinde

Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Metin Ataç, deniz korsanlarıyla mücadele için görevlendirilen Giresun Firkateyni'ni Aden Körfezi'nde ziyaret etti.

Anadolu Ajansı 12.03.2009 - 12:51

Oramiral Ataç Giresun gemisinde

Geçen yıl onlarca ticaret gemisinin kaçırıldığı bölgedeki deniz haydutluğu faaliyetlerini önlemek amacıyla kurulan ''Birleşik Görev Kuvveti''nde 25 Şubattan itibaren göreve başlayan TCG Giresun Firkateyni'ni harekat bölgesinde ziyaret eden Oramiral Ataç, gemi komutanı Deniz Kurmay Albay Cenk Dalkanat tarafından törenle karşılandı.

Oramiral Ataç, daha sonra savaş harekat merkezinde durum brifingi aldı. Brifingde, Mehmet Aksoy gemisinin TCG Giresun'un kontrolündeki koridorda bulunduğu, Vatan L isimli Türk gemisiyle de irtibat sağlandığı belirtildi.

Oramiral Ataç, gemi genel anons devresinden gemi personeline hitaben yaptığı konuşmada, anavatandan binlerce mil uzakta, deniz harp tarihinin ünlü komutanları Selman Reis, Piri Reis ve Seydi Ali Reis'lerin yelken açtığı sularda TCG Giresun firkateynini ziyaret etmekten büyük mutluluk duyduğunu ifade etti.

İnsanlığın gelişimine hizmet eden denizlerin, diğer taraftan bu ortamdan yararlanmaya çalışan, kanun dışı kazanç yollarını benimsemiş ve bu yoldan geçim temin eden deniz haydutlarının illegal faaliyetlerine de hizmet eder hale geldiğini dile getiren Oramiral Ataç, şöyle konuştu:

''Çok geniş bir deniz alanında icra edilmesi, icra edenlere karşı alınacak tedbirler ve yargılanmaları konusunda karşılaşılan belirsizlikler nedeniyle deniz haydutluğu kritik ulaşım hatlarındaki deniz taşımacılığını büyük ölçüde etki altına almıştır. Deniz haydutluğu kısa süre içerisinde Karayiplerde, Asya'nın güneyinde, Afrika'nın doğu ve batı kıyılarında kanun dışı bir gelir şekli olarak hızla yaygınlaşmış ve uluslararası bir güvenlik meselesi haline gelmiştir."

Aden Körfezi ile çevresindeki deniz haydutluğu ve silahlı soygunların pek çok hukuk devleti gibi Türkiye Cumhuriyeti'nin de hoşgörüsünün olmadığı eylemler arasında yer aldığını dile getiren Oramiral Ataç, dünya kamuoyunda oluşan tepkiler ışığında bu suçun önlenmesi için ortak bir güç oluşturulduğunu bildirdi.

Oramiral Ataç, Türk Deniz Kuvvetleri'nin bugüne kadar katıldığı harekatlarda tüm dünyaya başarısını ve yeterliliğini kanıtladığını dile getirerek, şunları kaydetti:

''TCG Giresun bu hareketin ilk adımıdır. Sizler, Türk donanmasının barış zamanında dahi her zaman harbe ve harekata hazır olduğunu gösteren güzide bir örneksiniz. Ben, Türk Deniz Kuvvetleri Komutanı olarak sizlere verdiğim bu ağır görevi, şimdiye kadar olduğu gibi, başarıyla yerine getireceğinize, içinde yer aldığınız uluslararası görev kuvvetinin diğer unsurlarına Türk donanmasının nitelik ve harekat kabiliyeti hakkında en güzel örneği teşkil edeceğinize inanıyorum.''

Daha sonra subay, astsubay ve erbaş-er salonlarını ziyaret eden Oramiral Ataç, gemi personeline Türkiye'deki ailelerinin yazdığı mektupları, çocuklarının çizdiği resimleri ile eşleri ve babalarına seslendikleri görüntüleri dağıttı.

Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Ataç'ı, CTF-151'in Komutanı ABD'li Tuğamiral Terence Mcknight da Giresun gemisinde ziyaret etti. Tuğamiral Mcknight, Giresun firkateyni ile çalışmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, ''Geminiz çok mükemmel'' dedi.

Harekatta görev alan SAT timleri de helikopter eşliğinde belirlenen hedeflere fiili atış eğitimi yaptı. Oramiral Ataç'ın da izlediği atışlar, başarıyla gerçekleştirildi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...