Oran: Başbakan’a kırmızı kart gösteriyorum

CHP Genel Başkan Yardımcısı Oran, ''Adıyaman'dan, bu bölgeden, hükümete ve sayın Başbakan'a kırmızı kart gösteriyorum, artık gitme zamanı geldi'' dedi.

Anadolu Ajansı 07.02.2011 - 13:44

CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, partisinin Adıyaman İl Başkanlığı’nda düzenlediği basın toplantısında, sivil toplum kuruluşları yöneticileriyle görüşmeler yapmak için Adıyaman'a geldiğini söyledi.

Umut Oran, hükümeti eleştirirken, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Mısır'daki olaylara ilişkin çıkışları ve davranışlarıyla Türkiye'nin itibarını zedelediğini öne sürdü.

Türkiye'nin ciddi baskıların yaşandığı bir ülke olduğunu savunan Oran, ''Eylem yapmak isteyen, sesini duyurmak isteyen, karşı karşıya oldukları zorlukları anlatmaya çalışan emekçi sınıfı üzerinde çok ciddi bir baskı var. Türkiye'de demokratik standartlara ilişkin çifte standart yaşanırken, yurt dışına akıl vermek, akıl satmak Türkiye açısından oldukça kaygı verici. Türkiye'nin itibarı açısından oldukça kaygı verici bir durum'' diye konuştu.

Oran, seçim barajının düşürülmesi, kamuoyunun bu konuda hükümete baskı yapması gerektiğini bildirdi. CHP olarak daha önce barajın yüzde 7'ye çekilmesi konusunda bir önerge verdiklerini dile getiren Oran, bu oranın daha aşağı da çekilebileceğini, verdikleri önergenin arkasında olduklarını ifade etti.

Konuşmasını elindeki ''kırmızı kartı'' havaya kaldırarak sürdüren Oran, şöyle devam etti:

''Türkiye'nin daha iyi yönetilmesi gerekiyor. Artık bunun için hükümetin süresi doldu, Adıyaman'dan, bu bölgeden AK Parti hükümetine ve sayın Başbakan'a kırmızı kart gösteriyorum, artık gitme zamanı geldi.

Etik ve adil siyasete ihtiyaç var. Siyaset üslubunu de beğenmiyorum. Ama gerginliği yaratan Başbakan'dır. Sayın Başbakan'ın 8 yıldır ağzından çıkanları alt alta döktüğümüz zaman gerçekten inanıyorum, gördüğünde kendisinin de yüzü kızaracaktır. Bu üslup Türkiye'ye bir şey kazandırmaz, tam tersine milleti kutuplaşmaya götürür.''

Oran, Adıyaman'ın AK Parti hükümetleri tarafından mağdur edildiğini öne sürdü.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...