YSK'nın BDP destekli bağımsız milletvekili adaylarının adaylıklarını iptal etmesiyle başlayan protesto gösterilerinde kan döküldü.

İlişkili Haberler


Diyarbakır Bismil'deki olaylarda 1 kişinin öldüğü 2 kişinin de yaralandığı belirtilirken, hem BDP'den hem de İçişleri Bakanı Osman Güneş'ten açıklama geldi.

Eski BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, 'katliam' vurgusu yaparak derhal sorumluların bulunmasını istedi. 'Orantılı güç' kullanıldığını belirten İçişleri Bakanı Osman Güneş de, müfettiş görevlendirilebileceğini söyledi.

YSK'nın iptal kararlarının ardından Doğu ve Güneydoğu'da yaşanan protestolardan biri de bugün Diyarbakır Bismil'de gerçekleşti.

Olaylarda 1 kişinin öldüğü ve 2 kişinin yaralandığı haberleri gelirken, Köşk'te Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e görüşmesini iptal ederek Bismil'e giden eski BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş sert konuştu.

Gültan Kışanak, Emine Ayna ve Osman Baydemir ile birlikte ilçede incelemelerde bulunan Demirtaş şunları söyledi:

Biraz önce İçişleri Bakanına vekalet eden bakanla görüştüm. 'Elinizdeki belgeler nedir' diye sorduk? Buradan ilçeden kendisine aktarılan bilgi şudur: göstericiler bir grup güvenlik gücünü sıkıştırmış, güvenlik güçleri de havaya ateş etmiş... Ortada bir ölü, 3 yaralı var ama polis havaya ateş açmış. Şimdi anlaşılıyor ki buradaki katliamı örtbas etmeye çalışacaklar devlet eliyle.

"ÇOK BÜYÜK BİR TEZGAH VAR"
Başbakan hakaret edecek, 'seçim barajı falan indirmeyeceğim, anadilde eğitim asla olmayacak, bunların partisi bölücüdür, hedef gösteriyorum' diyecek. Bütün bu tezgah, bu siyasi operasyon yetmiyormuş gibi askeri operasyonlarla sürekli her yere cenazeler gönderilecek ve bütün bunların üzerine YSK seçimlerde adaylarımızın seçimlere giremeyeceğiyle ilgili karar alacak. Bunları üst üste koyduğumuzda geniş çerçeveden alınmış bir uygulamadan söz etmek mümkün. Çok büyük bir tezgah var. Çok büyük bir siyasi imha operasyonları var.

Burada bunun bir ayağı harekete geçirilmiştir. Devletin kurumları ne kadar içindedir bilemeyiz ama hükümetten, devletten bağımsız gerçekleşmesi mümkün değildir. Şimdiye kadar bu katliamın suçluları kimdir henüz bilinmiyor. Bir devlet, kendi vatandaşını sokakta katledecek ve katledenleri de koruyacak durumu mevcuttur. Hükümete çağrı yapıyorum; bu halk durup dururken sokağa çıkmıyor, bu halk barış için demokratik talepleri için sokakta.''

KABADAYILIK TAVRINI BIRAKSIN
Başbakan Erdoğan'ın 'Kürt sorunu yoktur' sözüyle insanların tahrik olduğunu ileri süren Demirtaş, ''Aklın yolu uzlaşmadan geçer. Uzlaşma da talepler, ilkeler etrafında olur. Biz elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Hükümetin açıklamaları, uygulamaları durumu, bu noktaya getirmiştir. Eğer gerçekten Hükümet bir an önce ortalığı yatıştırmak istiyorsa bu demokratik taleplere ilişkin açıklama yapsın. Başbakan artık kabadayılık tavrını bıraksın, bu iş kabadayılıkla çözülmez. Başbakan artık şu kritik günlerde taleplere karşı sağduyulu açıklama yapmalıdır'' diye konuştu.

"ORANTILI MÜDAHALE"
İçişleri Bakanı Osman Güneş de, yaşananlarla ilgili Giresun'da konuştu.

Bazı şehirlerde belli amaçlarda protesto gösterileri yapıldığını belirten Güneş, ''Bismil ilçesinde bir grup vatandaş, benzer bir protesto gösterisi yaptı. Güvenlik güçlerimiz orada önlem aldı. Şu anda olay çok yeni. Her yerde olduğu gibi orada da benzer bir olay oldu. Bismil'de güvenlik güçlerimizin müdahale etmesini gerektiren bir durum gelişti. Olaya güvenlik güçleri orantılı bir şekilde müdahale etti.

Şu anda orada olağanüstü bir durum yok. Vatandaşlarımız sakin. İki vatandaşımızın yaralandığı yönünde bilgi aldık. Bu tür olaylarda, bu tür şeyler belki olabiliyor. Şimdi süratle bunu inceliyoruz; nasıl yaralandılar, neden oldu? Güvenlik kuvvetlerimiz duruma hakim. Biz ayrıca gerekirse konuyu incelemek üzere müfettiş de görevlendirebiliriz.''
Diyarbakır Valiliği, Bismil'de meydana gelen olaylarda, göstericilerden dördünün yaralandığını, bunlardan birinin hastaneye sevki sırasında yaşamını yitirdiğini, iki kişinin tedavisinin Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde sürdüğünü, bir kişinin ise taburcu edildiğini bildirdi.

Valiliğin açıklamasında, Bismil Cumhuriyet Savcılığının hemen adli tahkikata başladığı belirtildi.

Diyarbakır Valiliğinin açıklaması şöyle:

''20 Nisan 2011 günü saat 14.00 sıralarında Bismil BDP ilçe binası önünde toplanan yaklaşık 750-800 kişilik yasadışı gösteri yapan ve ellerinde molotof, taş, havai fişek ve patlayıcı maddeler bulunan bir grubun Ziraat Caddesi'ne doğru yürüyüşe geçtiği, Kadın Sığınma Evi önünde basın açıklaması yaptıkları, daha sonra grubun yeniden yürüyüşe geçerek Toprak Mahsulleri Ofisi önüne geldiği, buraya yönelik taşlı saldırıda bulunduğu, akabinde belirtilen noktaya 200 metre mesafede yer alan Kurtuluş İlköğretim Okulu önünde emniyet tedbiri alan güvenlik güçlerine yönelik yoğun bir şekilde molotoflu havai fişekli ve taşlı saldırıda bulunulması ve ikazlara rağmen yasadışı eylemlerine devam etmeleri üzerine, grubun dağıtılması için güvenlik güçlerince ve TOMA aracıyla müdahale edilmiştir.

Söz konusu olaylarda yaşanan arbede sırasında göstericilerden dört kişi yaralanmış, yaralılardan bir kişi hastaneye sevki sırasında yaşamını yitirmiş, iki kişinin tedavisine Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde devam edilmekte, bir kişi ise taburcu olmuştur.''

Açıklamada, olaylarla ilgili Bismil Cumhuriyet Savcılığınca adli tahkikata hemen başlandığını, soruşturma ve inceleme sonrasında olayların nasıl gerçekleştiğinin açık ve net bir şekilde ortaya çıkarılacağı kaydedildi.