Ordu'nun özellikle Fatsa, Perşembe, Gürgentepe ve Çatalpınar ilçelerinde etkisini gösteren şiddetli yağış, sel ve heyelana neden oldu.

Yağış nedeniyle birçok ev ve işiyerini su basarken, çok sayıda köprü de yıkıldı.
Sağanak yağış nedeniyle 3 kişi hayatını kaybederken, 2 kişi ise sele kapıldı.

Sağanak yağış nedeniyle yollar adeta göle dönerken, köylere ulaşım sağlanamadı.
Çadırlarda bulunan mevsimlik tarım işçileri de bölgeden tahliye edildi.

Ramazan Bayramı dolayısıyla kentte çok sayıda gurbetçinin bulunduğu öğrenildi.

NTV’ye konuşan Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, kente düşen yağış miktarına dikkat çekerek “Tek kelimeyle afet” ifadelerini kullandı.

Yılmaz, şöyle konuştu: “Yağış 5 ilçede yoğunlaştı. Perşembe ilçesinde biri sele kapılma, diğeri de ev çökmesi sonucu olmak üzere 2 vefatımız var. 2 vatandaşımız da yaralandı. Yağmur şiddetini azaltmadığı için köylerle telefonla irtibat kuruyoruz. 120 ekibimiz ile AFAD ve güvenlik ekiplerimiz çalışma yapıyor. Ancak yağmurun durmaması nedeniyle ulaşım sorunu yaşıyoruz.”

Ordu’da bulunan Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, NTV'ye yaptığı açıklamada, 2 vatandaşın hayatını kaybettiğini söyledi.

İki vatandaşın da kaybolduğunu dile getiren Kurtulmuş, "Perşembe ve Fatsa'da yoğun tahribat var. Mahsur kalan vatandaşlarımız kurtarıldı" dedi.

Kurtulmuş, kentte gazetecilere yaptığı açıklamada ise "Bu olay 10 yıllar boyunca çok nadir karşılaşılan bir olay. Bundan sonra vatandaşlarımız ve hemşehrilerimiz şundan emin olsunlar ki ortaya çıkan zarar ziyan eksiksiz şekilde hükümetimiz tarafından giderilecektir” diye konuştu.