Beşiktaş Ortaköy'de "Ören Bayan" firmasının kurucularından Jak Karako ve eşi Georgia Karako'nun öldürülmesine ilişkin yargılanan yabancı uyruklu evli çifte, "kasten tasarlayarak öldürme" suçundan ağırlaştırılmış müebbet, "yağma" suçundan ise 13'er yıl hapis cezası verildi.

İstanbul 9. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuklu sanıklar Gulbakhor Yusupova ile Farkhodjon Yusupov katıldı. Öldürülen Karako çiftinin çocukları İzzet Karako ve Raiki Kamhi de duruşmada müdahil olarak hazır bulundu.

Duruşmada esas hakkında görüşü sorulan Cumhuriyet Savcısı Ümit ocak, 4 Şubat 2016 tarihli mütalaasını tekrar ettiğini söyledi.

"BURADA OLDUĞUM İÇİN ÖZÜR DİLİYORUM"

Beyanı sorulan sanık Gulbakhor Yusupova, suçla ilgisinin olmadığını ve eşinin sinirli olması nedeniyle bu eylemin gerçekleştiğini öne sürerek, "Bir gün öncesinde avizenin kırılması sebebiyle ev sahibiyle tartışma yaşadı. Olayın sebebi bu olabilir. Bir anlık öfkeyle gerçekleşmiştir. Olayda benim dahilim yoktur. Eşimin beni tehdit etmesi nedeniyle kimseye durumu anlatmadım, polise haber vermedim. Benim suçum sadece suçu bildirmemektir. Bunun haricindeki suçlamaları kabul etmiyorum. Bunun için vicdan azabı çekiyorum" dedi.

Eşinin kendi hayatlarını mahvettiğini ve ölen şahısları akrabası olarak gördüğünü aktaran Yusupova, "Burada olduğum için özür diliyorum" şeklinde konuştu.

Sanık Farkhodjon Yusupov ise "Olay tasarlanmış değildir. O gün sinirli olduğum için olay ani gelişmiştir. Karşı taraf bana küfür edince dayanamadım cinnet geçirdim ve olayı gerçekleştirdim. Olaydan dolayı pişmanım. Vicdan azabı çekiyorum. Eşimin bu olayla ilgisi yoktur. 2 çocuğum perişan durumdadır" ifadesini kullandı.

Duruşmada karar verileceği belirtilerek son sözleri sorulan sanıklardan Gulbakhor Yusupov suçlamayı kabul etmediğini belirtirken, Farkhodjon Yusupov, "Suç işledim, suçumu kabul ediyorum, cinnet esnasında suç işlenmiştir, eşimin olayla hiç bir ilgisi yoktur" dedi.

SANIĞIN AĞZINDA 3 JİLETLE YAKALANDI

Duruşmaya karar verilmek üzere ara verildiği sırada, jandarma görevlileri, sanıklardan Farkhodjon Yusupov'un ağzında 3 jilet olduğunu fark etti. Jandarmalara direnen sanığın ağzından 3 jiletin de çıkarıldığı öğrenildi. Bu sırada sanığın güvenlik için nezarethaneye alındığı tutanağa geçirildi.

Davaya ilişkin kararını açıklayan mahkeme heyeti, sanıklar Yusupov çiftinin, Jak Karako ve eşi Georgia Karako'yu öldürme suçunu işledikleri anlaşıldığını belirterek, "tasarlayarak kasten öldürme" suçundan, suçun işleniş biçimi ve kastın ağırlığına göre iki kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılmasına hükmetti.

Mahkeme heyeti, "yağma" suçundan da suçun işleniş biçimi, kastın ağırlığı ve aynı eylemde kanunun birden fazla fıkrasının ihlal edilmiş olması nedeniyle sanıkları 13'er yıl hapis cezasına çarptırdı.

OLAYIN GEÇMİŞİ

Beşiktaş'ta "Balmumcu Mediko 2" adlı sitedeki evlerinde 22 Ağustos 2014'te ölü bulunan "Ören Bayan" firmasının kurucularından Jak Karako ve eşi Georgia Karako'nun cinayet zanlısı olarak Farkhodjon Yusupova ile eşi Gulbakhor Yusupova tutuklanmıştı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, sanıklar hakkında kasten öldürme suçundan iki kez ağırlaştırılmış müebbet, "yağma" suçundan da yedişer yıl hapis cezası talep ediliyordu.