Org. Temel neden görevden alındı?

Görevden alınan Eski 2. Ordu Komutanı Temel, emredilmesine rağmen Türk Silahlı Kuvvetleri’nin yıllık değerlendirme toplantısında yer almadı. Ayrıca aynı tarihlerdeki ödül törenine de katılmadı.

NTV Haber 31.12.2018 - 16:15 | Son Güncelleme : 31.12.2018 - 16:16

Org. Temel neden görevden alındı?

İkinci Ordu Komutanı Orgeneral İsmail Metin Temel'in görevden alınarak, Genelkurmay Denetleme ve Değerlendirme Başkanlığı’na atanmasına ilişkin yeni bilgilere ulaşıldı.

NTV'nin edindiği bilgilere göre, Orgeneral Temel ile karargah ve bakanlık arasında bir süredir sıkıntı yaşanıyordu. Bu sıkıntılar Türk Silahlı Kuvvetleri’nin yıllık değerlendirme toplantısı öncesinde iyiden iyiye su yüzüne çıktı. Temel, emre ve davete rağmen temel o toplantıya katılmadı.

Aynı tarihlerde bir başka tören de başarılı birliklerin ödüllendirilmesi için yapıldı. Temel bazı birlik ve komutanların ödüllendirilmesine de tepki gösterdi.

Yine katılımı yönünde emir ve davet olmasına rağmen o törene de katılmadı. Bu durum TSK’da rahatsızlık yarattı.

Ağustos ayı beklenmeden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla görev değişimi kararı Resmi Gazete’de yayımlandı.

FIRAT KALKANI VE ZEYTİN DALI HAREKATLARINI YÖNETTİ

İsmail Metin Temel, Van Asayiş Kolordu Komutanıyken 15 Temmuz Darbe Girişimi sırasında vekaleten 2. Ordu Komutanı olarak atandı. Ardından 27 Temmuz 2016 tarihinde 2. Ordu Komutanlığı'na getirildi. Bu görevi korgeneral sıfatıyla 2 yıl yürüttükten sonra, 2018 yılındaki Yüksek Askeri Şura'da orgeneralliğe terfi ettirildi.

Orgeneral İsmail Metin Temel, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin en kapsamlı sınır ötesi harekatların, Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı harekatlarının da sevk ve idaresinden sorumlu komutandı. Sahada aktif olarak rol aldı. Hatta DAEŞ militanlarından temizlenen Cerablus'a gitmesi de harekatın dikkat çeken karelerindendi. Terör örgütü YPG'ye karşı düzenlenen Zeytin Dalı Harekatı'nın en önemli hedeflerinden olan Afrin'e Türk Silahlı Kuvvetleri'nin kontrolüne geçtikten kısa sonra gitmişti.


İdlib'te çatışmasızlık bölgesi çerçevesinde kurulan gözlem noktaları ve Münbiç kırsalındaki faaliyetler de onun görev sahasındaki önemli gelişmelerdendi. Sadece sınır ötesinde değil, yurt içinde de terörle mücadele operasyonları da onun komutasındaki 2. Ordu Komutanlığı tarafından yürütüldü.

Sayfa Yükleniyor...