Boyner Büyük Mağazacılık Ev Kategorisi Konsept Danışmanı Aslıhan Aydoğdu sorularımızı yanıtladı...

Tüketiciler organik ürünleri alırken nelere dikkat etmeli sizce?
Tüketiciler organik ürünleri satın alırken muhakkak sertifikalarını sorgulamalı ve incelemeli. Uluslararası geçerliliği olan ve tarafsız kuruluşlarca düzenlenen sertifikalar, rekabetin hızla arttığı ve her gün yeni bir ürünün tüketicilerle buluştuğu organik ürünler pazarında, hem tüketiciyi hem de “organik” ifadesini koruma altına alıyor. Müşteriler gerekli sertifikalara sahip üretici ve satış noktalarından gönül rahatlığıyla alışveriş yapabilirler çünkü sertifika, hem ürünün tüketiciyle buluşmadan önceki tüm süreçleri için belli standartlar belirliyor hem de firma düzenli denetimlerle sertifikayı korumak için gerekli koşulları sağladığını ispat etmekle yükümlü oluyor.

Organik ürünler üretiminden satışına özel bir ilgi gerektiriyor... Siz mağazalarınızda satışa sunduğunuz organik ürünleri seçerken nelere dikkat ediyorsunuz?
Organik yaşamı günlük hayatına adapte etmek ve doğayla uyum içinde yaşamak isteyen bir kişi, Boyner Mağazaları organik reyonlarından Boyner Evde markalı havlu ve bornozları kullanabilir, ilk Türk organik kozmetik markası Rare Blossom’ın geniş kozmetik koleksiyonunu tercih edebilir, mutfağında Yakatarla’nın zeytinyağından turşulara, meyve pestillerinden bakliyata kadar uzanan geniş yiyecek koleksiyonuyla mutfaklarına sağlık ve doğallığı taşıyabilir, KnitWit markalı organik yoga kıyafetlerimizle teninde organik rahatlığını hissedebilir.

Boyner Mağazaları organik reyonlarındaki ürünlerin en önemli kriteri, dünyaca kabul gören sertifikasyon kuruluşlarının onaylarını taşımaları. Organik ürünlerin üretim standartlarına yönelik sertifikalar, büyüyen pazarda tüketicilerin "organik" ifadesine olan güvenini sağlıyor ve böylelikle, geçerli bir sertifikası olan kuruluş, müşterinin güvenini hak ediyor.


Organik ürünlerin depolanması ve sergilenmesinde konvansiyonel ürünlere göre bir fark var mı? Siz nelere dikkat ediyorsunuz?
Bir ürünün organik olup olmayışını sadece hammaddesi değil, hammadde seçiminden üretime, etiketlemeden nakliye ve depolanma süreçlerine kadar pek çok kriter belirliyor. Zaten sahip olduğumuz sertifikalar da ürünlerin ambalajlanması, nakliyesi, depolanması gibi süreçlerin de yasaklı maddelerle karışmasını önleyecek şekilde yapıldığını belgeliyor. Tüm üretim süreçleri gibi nakliye araçları ve depolar da düzenli olarak denetleniyor ve standartlara uygunluğu takip ediliyor.

Editörün notu:

Organik ürünlerin gerçekten organik olup olmadığını anlayabilmek için ürünün üzerinde Tarım Bakanlığı'nın ve bağımsız bir sertifikasyon firmasının etiketlerinin olup omadığını kontrol etmek gerekiyor... Özellikle sertifikasyon firmalarının organik ürün denetimindeki rolü çok büyük... Ancak bu noktada da seçici olmakta fayda var. Organik ürün alıyorsanız denetimine güvenebileceğiniz sertifika firmalarını da araştırmak iyi olabilir...