Organik Tarım Sektörü İstanbul'da toplanıyor

Üç yılda bir dünyanın farklı ülkelerinde, IFOAM (Uluslararası Organik Tarım Hareketleri Federasyonu) tarafından düzenlenen Dünya Organik Kongresi, 13-15 Ekim 2014 tarihlerinde, Buğday Derneği ev sahipliğinde İstanbul’da gerçekleşecek.

Haberler 09.10.2014 - 15:11

Organik Tarım Sektörü İstanbul'da toplanıyor

Dünyanın dört bir yanından gelecek 1500’den fazla delegenin katılacağı kongrede, dünya organik tarımının stratejisi ve yol haritası belirlenecek.

Kongrenin teması ve sloganı ise “Organik 18. IFOAM Dünya Organik Kongresi, ’nin organik tarım potansiyelini dünyaya tanıtmak ve sloganı ise 'Organik Köprüler Kurmak'.

Türkiye’de organik tarımla ilgili bilinci ve farkındalığı artırmak için tarihi bir fırsat. Buğday Derneği, kongrenin hazırlık sürecinde, ekolojik tarım ve yaşamla ilgili çalışan kişi, kurum, kuruluş ve firmaların bir araya gelip işbirliği yapmasına ön ayak olma misyonuyla yola çıkıyor. Kongre sürecinde, organik tarımla uğraşanlar en yeni teknolojileri, üretim tekniklerini ve pazarlama yöntemlerini öğrenecek ve dünyanın her yerindeki sektör paydaşlarıyla ağlar oluşturabilecek.

Organik sektörle ilgili toplam 80 oturumun yapılacağı 18. IFOAM Dünya Organik Kongresi, üç bölümü kapsıyor: Ana Bölüm, Bilimsel Bölüm ve Uygulayıcı Bölümü. Ayrıca, çeşitli girişimlerin organik dünyaya yaptıkları katkıları vurgulayan bir dizi atölye çalışması da düzenlenecek.

Bölümler için bildiriler değerlendirildi ve şu anda her bölümün ayrıntılı programı oluşturuluyor. Programların en güncel haline buradan ulaşabilirsiniz.

Kongre boyunca, organik sektörle ilgili çalışan dünyaca ünlü dokuz ana konuşmacı , ilham verici konuşmalar yapacak:

Yemi Akinbamijo - Afrika Tarım Araştırmaları Forumu'nun (FARA) Genel Müdürü
Will Allen – “Growing Power” sivil toplum örgütü lideri, kent çiftçiliği öncüsü
Elisabeth Atangana –  PROPAC (Orta Afrika Çiftçi Örgütleri Bölgesel Platformu) Başkanı, FAO Kooperatifler Özel Elçisi
Christian Felber – Yazar, Viyana Ekonomi Üniversitesi’nde öğretim görevlisi
Lyonpo Yeshey Dorji – Bhutan Tarım Bakanı
Anna Lappé – organik tarım ve adil gıda savunucusu, yazar, “Small Planet Institute” sivil toplum örgütü kurucusu
Kathleen Merrigan – Eski ABD Tarım Bakanlığı Müsteşarı
Pat Mooney – ETC Group sivil toplum örgütünün kurucusu, yazar
Raşit Pertev – IFAD Sekreteri

Kongreden önceki iki gün boyunca, organik sektörün farklı açılardan ele alacak ve kendi alanının uzman kuruluşları tarafından düzenlenecek ön konferanslar ile tarım, ekoloji, gıda, biyolojik çeşitlilik, doğa koruma alanlarında çalışan sivil toplum örgütlerini bir araya getirecek bir Sivil Forum da düzenlenecek. Kongrenin hemen ardından ise IFOAM Genel Kurulu yapılacak.

Kongrenin medya sponsorları Açık Radyo, Atlas, EkoIQ, Hürriyet, National Geographic Türkiye, NTV, www.organic-market.info ve Yeşil Gazete. Kongrenin Altın Sponsoru Doğan Holding, Bronz Sponsoru ve GAP Bölge Kalkınma İdaresi ve GAP Organik. Diğer olası sponsorlarla görüşmeler devam ediyor. Ayrıca, kongre kapsamında yapılacak organik sergi için stant satışları da başladı. Sponsorluk ve standlar la ilgili bilgiler kongrenin web sitesinde mevcut.

Sayfa Yükleniyor...