Orgeneral Berk ifade verecek mi?

"Ergenekon" soruşturması kapsamında ifade vermeye çağrılan 3. Ordu Komutanı Saldıray Berk'in vereceği ifade hükmünü kaybetti. Yetkisi alınan Başsavcı Şanal'ın yerine atanan savcılar dosyayı inceledikten sonra karar verecek.

26.02.2010 - 09:57

Erzincan’daki 3. Ordu Komutanı Saldıray Berk ile ilgili ifade verme süreci 5 Şubat'ta başladı.

Erzurum Savcılığı, 3. Ordu Komutanı Orgeneral Saldıray Berk'i ifade vermesi için çağırdı.

Orgeneral Berk, Şubat'ın 14'üne kadar tatbikatlar nedeniyle görevli olduğunu belirterek Erzurum'a gitmedi.

Süre dolunca soruşturmayı yürüten dönemin Erzurum Özel Yetkili Savcısı Osman Şanal ikinci bir yazı hazırladı.

Bu müzekkereye göre 3. Ordu Komutanı Orgeneral Saldıray Berk'in 22 Şubat'a kadar Erzurum'a giderek ifade vermesi gerekiyordu.

Ancak soruşturma kapsamında Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı İlhan Cihaner gözaltına alınıp tutuklanınca Hakimler Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) 18 Şubat'ta Erzurum'daki 4 savcının özel yetkilerini kaldırdı. Yerlerine başka savcılara özel yetki verdi.

Bu gelişme üzerine Orgeneral Saldıray Berk'in ifade verme zorunluluğu da ortadan kalktı.

Erzurum Cumhuriyet Başsavcısı Sinan Kuş, soruşturmayı yürüten Osman Şanal ve diğer üç savcının yetkileri alındığı için "ifadeye gel" belgesinin de hükmünü kaybettiğini söyledi.

Başsavcı Kuş, 16 klasörden oluşan soruşturma dosyasının yeni özel yetkili Savcı Taner Aksakal tarafından incelendiğini belirtti.

Kuş, ''Şu an Savcı Bey dosyayı okuyor. Daha dosyayı okumasını tamamlamadı. Okuyunca, Saldıray Bey için (ifadeye gerek var mı, yok mu, istiyorsa ne zaman istiyor?) buna karar verecek'' diye konuştu.

Bir gazetecinin ''Orgeneral Berk 26 Şubat'tan önce ifadeye çağrıldı mı? Bu konuda Savcılık, tarih üzerinde şaşırtamaca mı yaptı?'' sorusunu Başsavcı Kuş, şöyle yanıtladı:

''Şimdi o zaman ifadeye çağrılmayı nasıl yazalım diye konuşurken, bu süre bir haftalık mı olsun 10 günlük mü olsun derken, bazı arkadaşlar bu konuyu kafasında 10 gün olarak yorumladı''

ORGENERAL BERK MAZERET BİLDİRMEDİ
Başsavcı Kuş, daha sonra ilgili dosyanın İstanbul'a gönderilmesi nedeniyle ''Orgeneral Berk'in ifadeye gelmemesi için kendilerine bir mazeret bildirmediğini'' kaydetti.

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) tarafından yeni atanan özel yetkili savcılar arasında henüz bir görev dağılımı yapılmadığını ifade eden Kuş, 1 Mart Pazartesi günü görev dağılımının tamamlanacağını söyledi.

Başsavcı Kuş, ''Dosyanın Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesinde mi yoksa başka bir mahkemede mi görüleceği sorusu''üzerine de, ''buna da henüz karar verilmediğini, savcıların dosyayı incelemesinin ardından karar verileceğini'' ifade etti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...