Orgeneral Berk’e yargı yolu açıldı

Tunceli Ağır Ceza Mahkemesi, Başbakan Erdoğan'a hakaret ettiği iddiasıyla 3. Ordu eski komutanı Orgeneral Saldıray Berk'in yargılanmasına karar verdi.

Anadolu Ajansı 24.12.2010 - 17:57

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın avukatları, Kara Kuvvetleri Eğitim ve Doktrin Komutanlığı'na atanan Orgeneral Saldıray Berk'in 3. Ordu komutanıyken Erzincan Kemaliye'ye bağlı Başbağlar köyünde halkla sohbet ederken Başbakan'a hakaret ettiğini ileri sürülmüştü.

Kemaliye Cumhuriyet Savcılığı, yapılan şikayet başvurusuyla ilgili takipsizlik kararı verdi. Bunun üzerine Erdoğan'ın avukatları, bir üst mahkeme olan Tunceli Ağır Ceza Mahkemesi'ne gitti.

Mahkeme, yaptığı değerlendirmede şüphelinin hakaret içeren sözlerini kalabalık bir toplulukta herkesin duyabileceği bir şekilde söylediğini belirterek "eylemde ihtilat" unsurunun oluştuğuna hükmetti. Mahkeme, böylece Orgeneral Berk'e yargılama yolunu açtı.

Orgeneral Berk’in 2008 yılında Başbağlar köyüne yaptığı ziyarette "Başbakan’ın memleketi sattığını da biliyor musunuz?" dediği iddia ediliyor.

Geçtiğimiz ağustos ayındaki Yüksek Askeri Şura (YAŞ) toplantısında Kara Kuvvetleri Eğitim ve Doktrin Komutanlığı'na (EDOK) atanan Orgeneral Saldıray Berk, toplantıda en çok ilgiyi çeken isim olmuştu. Gazetecilerin fotoğrafını çekmek için yarıştığı Orgeneral Berk'in 'Başbakan'a hakaret' suçlamasından ifade verdiği ortaya çıkmıştı.

Orgeneral Berk'in avukatı Zeynel Yüksel, müvekkilinin ağustos ayının başında yazılı olarak ifade verdiğini ve suçlamaları kesinlikle kabul etmediğini söylemişti. Avukat Yüksel, Başbakan'ın suç duyurusuna neden olan olayı da şöyle aktarmıştı:

"Orgeneral Berk, daha önce Kemaliye ilçesine bağlı Başbağlar köyünde denetim yaparken, köyden ayrılmadan önce köylüler yanına giderek kendisiyle sohbet ettiler. Vatandaş, köylerinin yolunun bozuk olduğunu söyleyerek komutana şikayette bulundu.

Vatandaş yolun yapılmadığını şikayet edince Orgeneral Berk, 'İyi seçilmiş yöneticiler her şeyin üstesinden gelir' demiş. Bu sözü, bazı internet sitelerinde çarpıtılarak yer aldı."

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...