NTV

Orgeneral Muğlalı kışladan çıktı

Türkiye

Van’da 58 yıl önce 33 kişinin kurşuna dizilmesi emrini veren Orgeneral Mustafa Muğlalı’nın adı kışladan çıkartıldı. Kışlada artık bu yıl şehit olan Astsubay Erkan Durukan'ın adı yazacak.

Özalp ilçesinde 2'nci Hudut Tabur Komutanlığı kışlasına 2004 yılına verilen ''Orgeneral Mustafa Muğlalı'' adı, Genelkurmay Başkanlığının kararıyla tabeladan kaldırıldı.

Kışlaya, 27 Haziran 2011'de, Van'ın Saray ilçesinde terör örgütü üyeleriyle yaşanan çatışmada şehit olan Astsubay Kıdemli Başçavuş Erkan Durukan'ın adı verildi.

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay kararla ilgili olarak ''Sadece Van'a dair değil, bütün yerlerin isimlerini gözden geçirip, yenileme ve mümkün olduğunca terörde şehit verdiğimiz kişilerin ismini verme yönünde bir kararıdır. Bu gelişme bu günlerde çok güzel bir mesajdır. Hayırlı olsun” diye konuştu.

Orgeneral Mustafa Muğlalı, 1943 yılında Van'ın Özalp ilçesinin sınır bölgesinde, 33 köylünün ölümünden sorumlu tutularak, Genelkurmay Askeri Mahkemesi tarafından yargılanmış ve idam cezasına çarptırılmıştı. Cezaevine konulan Muğlalı'nın cezası 20 yıl ağır hapse çevrilmişti.

Söz konusu karar Askeri Yargıtay tarafından bozulmuş ancak Mustafa Muğlalı dava yeniden görülmeden Aralık 1951'de cezaevinde ölmüştü.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın dönemin Genelkurmay Başkanı Orgeneral Işık Koşaner’e “ismi indirin” yönünde istekte bulunduğu Orgeneral Mustafa Muğlalı’nın adının silinmesi, ilçede memnuniyetle karşılandı.