Orhan Gencebay'dan Hasankeyf için destek

Doğa Derneği ve Atlas Dergisi tarafından Hasankeyf için başlatılan uluslararası imza kampanyasına, sanatçı Orhan Gencebay da destek verdi.

27.05.2009 - 15:35

Orhan Gencebay'dan Hasankeyf için destek

Doğa Derneği tarafından yapılan açıklamada, Gencebay'ın, Hasankeyf'in de içinde bulunduğu Dicle Vadisi'nin ''UNESCO Dünya Miras Alanı'' olarak ilan edilmesi için başlatılan imza kampanyasına destek verdiği belirtildi.


Sanatçının imzaladığı dilekçenin, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere, Almanya Başbakanı Angela Merkel, Avusturya Başbakanı Werner Faymann ve İsviçre Başbakanı Hans-Rudolf Merz'e iletileceği kaydedildi.

Dilekçede, Hasankeyf'in en az 10 bin yıllık geçmişi ve küresel ölçekte nesli tehlike altındaki canlı türleri ile UNESCO'nun 10 dünya mirası kriterinden 9'unu karşılayan insanlığın sahip olduğu en eski kentlerden birisi olduğuna dikkat çekildiği ifade edildi.

Açıklamada, görüşlerine yer verilen sanatçı Orhan Gencebay, Hasankeyf ve Dicle Vadisi'nin gelecek nesiller için yaşamasının insanlığın ortak sorumluluğu olduğunu vurguladı. Gencebay, ''Hasankeyf sadece Türkiye için değil, sahip olduğu doğal ve kültürel zenginlikle tüm insanlık için önemli bir mirastır. Bu mirası gelecek nesillerin ve insanlığın elinden almaya hakkımız olmadığı gibi tam tersine ne pahasına olursa olsun korumak ve yaşatmakla yükümlüyüz'' dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...