Orhan Kemal 95 yaşında

Çağdaş Türk edebiyatının önemli kalemlerinden Orhan Kemal'in, Hanımın Çiftliği adlı üçlemesinin tüm kitapları, Everest Yayınları tarafından yeniden okurlara sunuluyor.

26.08.2009 - 09:46

Orhan Kemal 95 yaşında

Çağdaş Türk edebiyatının en önemli kurucularından olan Orhan Kemal 15 Eylül’de 95. yaşına giriyor. Everest Yayınları da yazarı 95. yaşında önemli eseri 'Hanımın Çiftliği'yle anıyor.

Vukuat Var (Hanımın Çiftliği I)
'
Vukuat Var' değişen sosyal ilişkilerin insanların yaşamlarını ve bilinçlerini nasıl yönlendirip değiştirdiğini ele alan bir roman.

Roman, toprağını kaybedip yoksullaşan köylülerle gittikçe güçlenen toprak ağalan arasında gerilen ilişkileri ele alırken kadın işçilerin de bu ilişki içinde kimliklerini yeniden oluşturmasına tanıklık ediyor.

Hanımın Çiftliği (Hanımın Çiftliği II)
'Hanımın Çiftliği', ağalık sorununu olduğu kadar, sınıfsal çelişkileri de anlatır. Paranın değişime uğrattığı hayatları, el değiştiren paranın yarattığı çelişkileri, insanın en soylu duygularından biri olan aşkın bile soysuzlaşmasını anlatan bu roman, okuru hiç beklemediği bir sona doğru peşi sıra sürükler.

Usta yazarın kalemi insanı yargılamadan önce anlamaya, her şeye rağmen insana inanmaya, güvenmeye çağırır okuru.

Kaçak (Hanımın Çiftliği III)
Usta yazar 'Kaçak'ta, toprak ağalığının yarattığı sorunları, toprağın el değiştirmesini ve topraksız bırakılan insanların intikam duygularını ele almaya devam ediyor. Her zaman insana, umuda ve aydınlığa inanan Orhan Kemal bir kez daha en karanlık durumlarımızda bile bizi yücelten değerleri arıyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...