Orhan Pamuk Harvard’da konferans verecek

Nobelli yazar, yeni öğretim yılında Harvard öğrencilerine roman sanatı üzerine ders vermeye hazırlanıyor.

29.07.2009 - 11:53

Orhan Pamuk Harvard’da konferans verecek

Orhan Pamuk, roman sanatı konulu Norton derslerini, önümüzdeki sonbahar Sanders Theatre’da verecek. “Naif ve Duygusal Romancı” başlıklı derslerde Pamuk, “romanın gizli odağı” konusunu edebi karakterler, zaman ve tema, görmek ve nesneler, müze ve politika perspektiflerinden tartışacak.

Harvard Beşeri Bilimler Merkezi Direktörü Homi Bhabha “Norton kürsüsünde Orhan Pamuk’u görmek bizim için büyük onur. Pamuk’un hayal gücü, Ortodoks beğenilerden ve düşünceden uzaktır. İstanbul’da basit bir yürüyüş yapmak ya da bir minyatüre dalıp gitmek, onun, Doğu ve Batı’nın, geçmişin ve geleceğin muhteşem detaylarını bir araya getirmesi için yeterlidir” dedi. Norton Dersleri’ne, Beşeri Bilimler Merkezi ev sahipliği yapacak.

Her yıl Harvard Üniversitesi’nde hem üniversite öğrenci ve öğretim üyelerine hem de halka açık olan Norton Konferansları, Charles Eliot Norton adına 1925’te başlatıldığından beri edebiyat ve sanat alanında en önemli isimlerce verildi.

Bu yıl bu konferansları vermek üzere seçilen Orhan Pamuk’un halefleri arasında Jorge Luis Borges, Umberto Eco, Nadine Gordimer, Gilbert Murray, Italo Calvino, T.S. Eliot, Robert Frost, Thornton Wilder, Octavio Paz, E.E. Cummings, Herbert Read, Edward Muir, Eric Bentley, Lionel Trilling, Northrop Frye, Frank Kermode, Harold Bloom, George Steiner gibi dünya edebiyatının en tanınmış isimleri yer alıyor.

Harvard Üniversitesi’nin en prestijli sanat ve edebiyat etkinliği sayılan Norton Konferansları, sonradan Harvard University Press’ce basılarak kitaplaştırılıyor. Bunların arasında Murray’ın The Classical Tradition in Poetry, T.S. Eliot’ın The Use of Poetry and the Use of Criticism, C.M. Bowra’nın The Romantic Imagination, Northrop Frye’ın The Secular Scripture, Italo Calvino’nun Six Memos for the Next Millenium, Umberto Eco’nun Six Walks in the Fictional Woods gibi edebiyat eleştirisi klasikleri arasına girmiş kitaplar var.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...