Orhan Pamuk'a Yaşam Boyu Başarı Ödülü

Nobel Edebiyat ödüllü Orhan Pamuk, ABD'nin en saygın edebiyat ödüllerinden 'Norman Mailer Yaşam Boyu Başarı Ödülü'ne layık görüldü.

Haberler 02.10.2010 - 17:00

Orhan Pamuk'a Yaşam Boyu Başarı Ödülü

Norman Mailer Merkezi ve Yazarlar Birliği Başkanı Lawrence Schiller, iki kez Pulitzer ödülü kazanan Amerikalı yazar Norman Mailer anısına Yaşam Boyu Başarı Ödülü'ne, bu yıl Orhan Pamuk'un layık görüldüğünü açıkladı.


Pamuk, ödülünü New York'ta, 19 Ekim akşamı düzenlenecek gala töreninde, ünlü yazar-editör ve yayıncı Tina Brown'dan elinden alacak. Edebiyat ve yayıncılık dünyasından seçkin isimlerin katılacağı gala gecesinde ayrıca, Rolling Stones dergisinin yayıncısı Jann Wenner'a, ‘Dergi Yayıncılığında Yaşam Boyu Başarı Ödülü' sunulacak.

İki kez Pulitzer ödülü kazanan Mailer, 40'tan fazla kitabı ve akıcı denemelerinde okuyucularını, Amerikan siyasi yaşamı ile Vietnam ve Irak savaşları hakkında kendi ‘Rahatsız edici görüşlerini' ile tanınıyordu.

Mailer, ‘The Armies of the Night' (Gece Orduları) adlı eseriyle 1968 yılında ‘Pulitzer Ulusal Kitap Ödülünü', ‘The Executioner's Song' (Celladın Şarkısı) adlı kitabıyla da 1978 yılında ‘Pulitzer Roman Ödülünü' kazanmıştı. Mailer, 10 Kasım 2007 günü New York’ta, 84 yaşında hayatını kaybetti.

Sayfa Yükleniyor...