Orhan Pamuk'tan 21 yıl sonra Roncagliolo

Orhan Pamuk'un 1990'da aldığı ve bu yıl da kısa listeye kaldığı 'Independent Yabancı Roman Ödülünü', Perulu yazar Santiago Roncagliolo kazandı.

Anadolu Ajansı 26.05.2011 - 23:39

Orhan Pamuk'tan 21 yıl sonra Roncagliolo

Her yıl, farklı beş kişiden oluşan jürinin değerlendirmesi sonucu veriliyor.

Aday olmak için, yazarın romanının İngilizceye çevrilmiş ve geçen yıl içerisinde İngiltere'de basılmış olması gerekiyor.

Orhan Pamuk'un da "Masumiyet Müzesi (The Museum of Innocence)" romanıyla geçen ay kısa listeye kaldığı 'Independent Yabancı Roman Ödülünü', 36 yaşındaki Perulu yazar Santiago Roncagliolo kazandı.

İngiltere'nin başkenti Londra'da, İngiliz mimarlar odasında düzenlenen törene Orhan Pamuk katılamadı.

Santiago Roncagliolo'nun "Red April (Kırmızı Nisan)" romanıyle bu ödülü kazanan en genç yazar olan Roncagliolo ve İngilizce çevirmeni yaklaşık 13 bin TL'lik para ödülünün de sahibi oldular.

Ödüle Pamuk'un yanı sıra, Jenny Erpenbeck 'Visitation', Marcelo Figueras "Kamchatka", Per Petterson "I Curse the River of Time", Santiago Roncagliolo "Red April", Alberto Barrera Tyszka "The Sickness" adlı romanlarıyla aday gösterilmişti.

Her yıl, farklı beş kişiden oluşan jürinin değerlendirmesi sonucu verilen ödülü Orhan Pamuk, 1990 yılında 'Beyaz Kale' romanıyla kazanmıştı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...