Günümüzden yaklaşık 1300 yıl önce, 8. yüzyılın ilk yarısında Moğolistan'da Orhun Vadisi'nde dikilen Orhun Yazıtları, Türk tarih ve kültürünün bilinen en eski ve önemli "Türkçe" anıtları.

NTV Tarih uzmanları, Türk tarihinin bu sembolden de öte "kök" değer taşıyan abidelerine ilişkin temel ve son bilgileri 22 sayfalık kapsamlı bir dosyayla sunuyor.

730’larda Köktürkler, steplerin ortasında dillerini, tarihlerini, kültürlerini, bugün Moğolistan’da bulunan taşlara yazdı. Bilge Kağan, Kül Tigin ve Tonyukuk yaşadıkları dönemin dünyasını, duygularını anlatan Orhun Yazıtları’nı hatıra olarak bıraktılar. Kadim Türkler, gerçekte nasıl insanlardı? Neler olmuş; neler yaşamışlardı? Kendilerini nasıl ifade etmişlerdi? Biz, Türkiye Türkleri, o insanlara kendimizi nasıl bağlıyorduk? Bu soruların yanıtını, bölgede aktüel araştırmalar yapan Ahmet Yeşiltepe, uluslararası uzman İsenbike Togan ve Hatice Şirin User verdi. Sanatçı Ergun Çağatay fotoğraflarıyla destekledi.

NTV Tarih Eylül sayısının diğer konu başlıkları da şöyle:

ÇANAKKALE SAVAŞI’NDA KAYBOLAN PUSULA 97 YIL SONRA İNGİLTERE’YE DÖNDÜ
Türk Pilot Murat Söylemez’in eline 1915 Çanakkale Muharebeleri’nden kalma bir pusula geçti. İngiliz Yüzbaşı P.D. Castle üzerine adı yazılı bu pusulayı Anafartalar’daki çatışmalarda kaybetmişti. Söylemez, internetin sağladığı olanaklar ve arşiv çalışmalarıyla Castle’ın izini sürdü. Yüzbaşının ailesine ulaştı ve NTV Tarih’in de işbirliğiyle pusulayı, Castle’ın torunu Susan Mertens’a iade etti. Pusulanın izinde ailenin bulunuş öyküsü.

1965: SEVMEK ZAMANI’NDAN ÖZEL FOTOĞRAFLAR
Türk sinemasının önemli isimlerinden Metin Erksan’ın filmleri arasında Sevmek Zamanı (1965) özel bir yer tutar. Yönetmen ve filmin aktörlerinden Müşfik Kenter, geçen ay sonsuzluk setinde buluştular. Sevmek Zamanı filminden çok özel set fotoğrafları ve Sevin Okyay’ın yazısı NTV Tarih’in Eylül sayısında.

NAPOLĖON’UN RUSYA SEFERİ
Fransızların İmparatoru, savaş tarihinin en büyük isimlerinden Napoleon, 200 yıl önce Rusya’yı dize getirmek için çıktığı seferden perişan halde döndü. Napoleon neden ve nasıl yenildi? Sebep kar ve kış mıydı, düşmanın direnci mi, Napoleon’un askerî hataları mı? Tanju Akad’ın kaleminden Napolėon’un Rusya seferi NTV Tarih’te.

NÂBÎ ÖLELİ 300 YIL OLDU
Urfa’da doğan, sıra gecelerinde şiirler okuyan, sonra İstanbul’a gelen şair Yusuf Nâbî Divan edebiyatının önemli isimlerinden biri, gazelin büyük üstadıydı. Divanı, Azliyye Kasidesi, pedagoji kitabı Hayriyye’siyle unutulmazlar arasına adını yazdırmıştı. Nâbî neden unutuldu, en ünlü şiirleri hangileriydi? NTV Tarih için Necdet Sakaoğlu yazdı.

NTV Tarih Eylül sayısı “Orta Asya’dan Anadolu’ya Taştaki Türkler” DVD hediyesiyle bayilerde.