"Orkinos almayın!"

Greenpeace mavi yüzgeçli orkinos avını durdurmak istiyor.

Haberler 18.05.2010 - 09:40

"Orkinos almayın!"

Greenpeace Akdeniz, Mavi yüzgeçli orkinos avcılığı konusunda bir açıklama yaptı. Açıklamada şu sözlere yer verildi:

Mavi yüzgeçli orkinos avcılığı, denizlerin ve balıkçılık yönetiminin nasıl bir felakete sürüklendiğinin ve türleri yokolma eşiğine getirdiğinin en belirgin örneğidir.

Bilim insanları, eğer avlanma bu şekilde devam ederse, orkinosların yokoluşunun eli kulağında olduğu konusunda uyarıda bulunuyorlar. Bu türün stoklarının iyileşebilmesi için zamana ihtiyacı var.

Greenpeace Uluslararası  Denizler Kampanyası Sorumlusu Oliver Knowles “Politikalar ve balıkçılık yönetimi başarısızlığa uğradı ve orkinosların sonu yokoluş olan bir yola girmelerine neden oldu. Diğer yönetimler de başarısızlığa uğradığı için Greenpeace harekete geçiyor. Rainbow Warrior, dünyadaki en sorumsuz ve yokedici balıkçılık operasyonlarına karşı eyleme geçmek ve Akdeniz’de orkinos avcılığının acilen durdurulmasını talep etmek üzere denize açılıyor. Bilim insanlarının tekrarlayıp durdukları önerilerinin hayata geçirilmesini sağlayacağız. Eğer orkinosların kurtulmasını ve sağlıklı bir deniz ekosistemi istiyorsak, hemen bugün deniz rezervlerine ihtiyacımız var” dedi.

Greenpeace Akdeniz Denizler Kampanyası Sorumlusu Banu Dökmecibaşı: “Türk hükümeti dahil olmak üzere tüm Akdeniz ülkeleri, özellikle de orkinos avcılığı yapanlar, acilen bu balıkçılığı durdurmalı ve Akdeniz'i korumak için artık eyleme geçmelidirler. Aksi takdirde yalnızca en değerli türlerden birini yoketmekle kalmayacaklar, aynı zamanda milyonlarca insanın geçim kaynağını da bitirecekler'' dedi. 

Bu canlıların yüzde 80’inin avlandığı üzerine bilimsel bir konsensus olması, denizlerimizin karşı karşıya olduğu kriz ve orkinosların kurtarılması için acil eylem gerekliliğinin en açık göstergesidir. Eğer avlanma rakamları bu şekilde devam ederse, birkaç yıl içinde mavi yüzgeçli orkinos türünün ticari olarak tamamen yokolabileceği öngörülüyor. Küresel olarak orkinos gibi büyük deniz canlılarının yüzde 90’ı denizlerimizden yokoldu ve bazı bilimadamları tüm ticari balıkçılığın yüzde 80’inin birkaç on yıl içinde çökeceğini söylüyor (2). Greenpeace, acil bir gereklilik olarak, orkinos rezervinin iyileşmesi ve sağlıklı denizler için, stoklar iyileşme belirtisi gösterene kadar Akdeniz’de orkinos avcılığının “0” avlanma kotası ile durdurulması için çağrıda bulunuyor. Ayrıca Akdeniz de dahil deniz yönetimleri reformunu da içeren tam korumalı bir deniz rezervi ağı için talepte bulunuyor.

Mart ayında hükümetler CITES (Tehlikede olan Türlerin Korunması Konvansiyonu) toplantısında bir araya geldiler, ancak bu canlının yokolmasının engellenmesine yardım edebilecek bir adım olarak orkinos eti ticaretinin yasaklanması için bir karar çıkaramadılar. Onun yerine kısa vadeli hesaplar, bu canlının uzun vadede varlığını sürdürebilme şansına karşı baskın çıktı.

ORKİNOS ALMAYIN!

Dökmecibaşı “Zaman ve orkinoslar tükeniyor. Hükümetlerin ve kamuoyunun denizlerimizi korumak için acilen harekete geçmesi tek çözüm. Tüketiciler orkinos almamalı ve yememeli. Hükümetler ise balıkçılık politikalarını değiştirerek kısa dönemli karlar yerine daha sağlıklı bir deniz yaşamını öncelik almalı ve deniz rezervleri oluşturmalı” dedi.

Çarşamba günü Greenpeace eylemcileri, Fransa’nın Frontignan limanından ayrılacak olan 3 orkinos gemisinin çıkışını geciktirdi. Bu tekneler, Fransız orkinos filosunda en yüksek kotaya sahip tekneler arasındaydı. 

Greenpeace, Akdeniz’i de içeren, dünya denizlerinin yüzde 40’ında küresel bir deniz rezervleri ağının (balıkçılık, madencilik, petrol arama ve diğer tahrip edici faaliyetlere kapatılmış alanlar) kurulması için kampanya yürütüyor. Bu, denizlerimizin ve balık stoklarının yeniden iyileşebilmesi için gerekli bir adım.

Sayfa Yükleniyor...