Bu yıl 8 bin 793 hektar alan kül oldu

Aşırı sıcak ve düşük nem bu yıl çok sayıda yangına neden oldu. Çıkan bin 719 orman yangınında 8 bin 793 hektar alan küle döndü.

Haberler - NTV Haber 11.09.2017 - 13:13 | Son Güncelleme : 11.09.2017 - 13:28

Bu yıl 8 bin 793 hektar alan kül oldu
Muğla Zeytinköy'deki yangın sonrası çekilen bir fotoğraf.

2017 yılında 8 bin 793 hektar ormanlık alanın kül olduğu bildirildi.

Yaz boyunca aşırı sıcak, düşük nem, kuvvetli rüzgar ve dikkatsizlik gibi faktörler çok sayıda orman yangınını da beraberinde getirdi.

Başta İzmir, Antalya, Mersin, Balıkesir, Muğla olmak üzere birçok ilde orman yangınları ile mücadele vardı.

Yazın en büyük yangınlarından biri temmuz ayının başında İzmir'in Menderes ilçesinde çıktı. Kentin içme suyunu karşılayan tahtalı barajının çevresindeki alan yandı. Aşırı sıcak ve rüzgar nedeniyle alevler 4 günde kontrol altına alınabildi. Yangında yaklaşık bin hektar kızılçam ormanı kül oldu.

Antalya'da son yılların en sıcak yazlarından biri yaşandı. Nem oranı yüzde 12'lere düşünce orman yangınları kaçınılmaz oldu. En büyüklerinden biri Alanya ilçesi Sapadere mevkisinde çıktı. Sarp arazi müdahaleyi zorlaştırdı, yaklaşık bin hektar ormanlık alan küle döndü.

Yangınlar 'nin en büyük tabiat parkına da zarar verdi. Balıkesir'in Ayvalık ilçesindeki Şeytan Sofrası'nın bir kısmı kül oldu.

Yazın son orman yangınlarından biri olan Muğla'daki yangında ise Zeytinköy'de 51 ev ve 10 ahır kül oldu, köylüler yangın bölgesinden son anda tahliye edildi.

Bu yıl çıkan toplam bin 719 yangında 8 bin 793 hektar ormanlık alan kül oldu.

Sayfa Yükleniyor...