Örnek plaj Akyaka'da

Muğla'daki Akyaka Plajı'nın çevreye gösterilen duyarlılık nedeniyle Uluslararası Çevre Eğitim Vakfı'nın İspanya'daki toplantısında ''örnek plaj'' olarak tanıtıldığı bildirildi.

Anadolu Ajansı 15.07.2009 - 14:02

Örnek plaj Akyaka'da

MUĞLA  - Akyaka Beldesi Belediye Başkanı Ahmet Çalca,Uluslararası Çevre Eğitim Vakfı'nın (FEE) İspanya'da düzenlediği ''Mavi Bayrak'' etkinlikleri kapsamında Akyaka Plajı'nın çevreye gösterdikleri duyarlılık ve yaptıkları çevre düzenlemeleri nedeniyle ''örnek plaj'' olarak gösterildiğini söyledi.

İspanya'daki toplantıda çeşitli ülkelerdeki mavi bayrağa sahip çok sayıda plajın incelendiğine işaret eden Çalca, ''Akyaka Plajı, çok iyi derecedeki çevre düzenlemesi ve mavi bayrak kriterlerini tam anlamıyla yerine getiren bir halk plajı olma özellikleri nedeniyle de örnek plaj olarak gösterildi. Bu gelişme bizi çok sevinirdi'' dedi.

AKYAKA'DA ÇEVREYİ KORUMA TEDBİRLERİ
Akyaka Plajı'nın ''mavi bayraklı'' olduğuna dikkat çeken Belediye Başkanı Çalca, çevreyi korumak için bir dizi tedbir aldıklarını belirterek, şunları söyledi:''Aldığımız tedbirler kapsamında mavi yolculuk yaptıran tekneler, fosseptiklerini Akyaka'daki arıtma tesisimize bırakacak. Özel Çevre Koruma Kurumu (ÖÇK)tarafından yaptırılan arıtma tesisimiz 25 bin kişinin fosseptiğini bir günde biyolojik ayrışımla bertaraf edebilme özelliğine sahip. Balık tutulan koylarımız bundan sonra fosseptik atığı ile kirlenmeyecek. Balık yakalanan yerler temiz kalacak. Yasağa uymayanlara ise Çevre Kanunu kapsamında çeşitli miktarlarda para cezası kesilecek.''

Çalca, turizm sezonunda beldelerine gelen ziyaretçilere sağlıklı bir kum üzerinde güneşlenmenin ve temiz denize girmesinin önemini broşür ve el kitapçıklarıyla anlattıklarını ifade ederek, şöyle devam etti:''Kumun üzerine daha önce araçlar çıkıyordu. Esnaflar, işletmelerindeki kirli suları kumun üzerine bırakıyordu. Aldığımız önlemlerle, kumsala araç girişini yasakladık. İşletmelerden çıkan kirli suların sahile ulaşmasını önledik. Ayrıca, sahilde güneşlenen insanların sigara izmaritlerini kuma atmadan küllüklere koyarak sağlıklı bir ortamda güneşlenmesini sağlamak amacıyla şezlongların arasına çok sayıda sigara küllüğü yerleştirdik.''

MAVİ BAYRAKLI KUMSAL VE MARİNALAR
Muğla'da 62 mavi bayraklı plaj ile 7 adet mavi bayraklı marina bulunuyor. Türkiye genelinde ise toplam 286 mavi bayraklı plaj, 14 adet ise mavi bayraklı marina bulunmakta. Muğla'daki 62 adet mavi bayraklı plajın 33'ü Bodrum'da, 17'si Marmaris'te, 5'i Fethiye'de, 2'si Ortaca'da, 4'ü Datça'da, 1'i ise Akyaka'da yer alıyor.


  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...